Avatar uživatele
Registrovaný

Vyúčtování oprav společných prostor?

V obyt.domě vznikly náklady, které jsou zahrnuty do oprav.spol.prostor /rozbité dveře apod./.Jak se mají rozúčtovat mezi nájemníky? Tyto služby budou rozúčtovány podle počtu osob v domácnosti, ale když např. jeden byt byl užíván nájemníkem pouze 3 měsíce, ostat.měsíce byl v cizině - má se mu také naúčtovat tyto služby jako kdyby užíval byt celý rok?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nevýhodou společného bydlení je m.j. podílení se na společných nákladech. Ať se jedná o náklady fixní nebo mimořádné a nelze-li určit míru zavinění jejich vzniku, je třeba vždy rozpočítávat alikvotně /od metru, od bytu, od osob, za vchod/, jinak si zaděláváte na velké problémy. Vždy by postup měl mít logiku a musí být předem projednán na členské schůzi a odouhlasen. U osob berte bez ohledu na vše ostatní za základ trvale přihlášené a pak i déle přechodně bydlící. Předsedu samosprávy jsem dělal několik let a někdy jsem se nestačil divit jaké ptákoviny kvůli pár korunám lidé dokáží vymyslet. Na úhradě stálých nákladů a poplatků se stále podílejí vyšichni uživatelé bytů i když přes zimu pobývají třeba na Kanárech.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Já vás nechci strašit, ale nájemník nemá žádnou povinnost podílet se na nákladech na opravu vašeho domu.

Nájemník má povinnost řádně platit nájem v němž by již měla být zakalkulována i částka na případné opravy domu.

Samozřejmě, že vám nic nebrání k tomu, abyste se na nájemníky obrátil s návrhem dohody, který by spočívala v tom, že nad rámec nájemného mohou platit další výdaje (a otázka rozpočítání těchto nákladů na jednotlivé nájemníky podle ´osob´ nebo podle ´podlahové plochy´ jejich bytů nebo i jinak... je podružná).

Problém bude s tím, abyste se dohodli na parametrech těchto budoucích výdajů.

--------

POkud se však jedná o dům ve ´společném´ vlastnictví (SVJ nebo družstvo) tak zde je samozřejmě jiná situace a vše bude tak jak se všichni dohodnete.

Pro tyto účely doporučuji z vlastní zkušenosti, aby se veškeré ´společné´ náklady (elektr.energie ve spol.prostorách, mzda za úklid ve spol.prostorách, drobné i velké opravy na domě a spol.prostorách, náklady na vedení účetnictví, notářské poplatky ap.) byly rozpočítávány jednotným způsobem, a to velikosti vlastnickcých podílů, resp. velikostí podlahové plochy. Jedna se o nejlepší řešení ze všech špatných, které se nabízejí. A nikdy nebude absolutně spravedlivé...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2166
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.