autacek

Výtlačná výška čerpadla. Proč voda teče z kohoutku 10 metrů nad zemí pouze tehdy, když se otevře i kohoutek dole?

Dotaz popisuji správně, dolní kohoutek je na odbočné výpusti, tak že fyzicky nezamezuje průtoku k hornímu kohoutku.

Myslím, že to má co dočinění s tlakovými poměry v trubkách a expanzní nádobě, kdy puštění vody z dolního kohoutku donutí poklesnout tlak v rozvodu a spustit čerpadlo, které je následně schopno dotlačit vodu až ke kohoutku hornímu.

Potřebuji nějak eliminovat tento problém a normálně si napustit vodu i nahoře, ale jak na to? Natlakovat více expanzku?

Nejlepší odpověď
cukrar

Protože ten kohoutek dole zavírá vodu nahoru, nebo špatně popisujete dotaz.

Další odpovědi
Dochy

Podle doplnění jsi původně do dotazu nedal všechny podstatné informace, takže nelze říci, žes dotaz popsal správně. To že někde máš expanzku a čerpáš do ní a podle tlaku v ní je dost zásadní informace. Ano, zvýšení zapínacího tlaku by mohlo problém vyřešit. Bacha na jmenovitý tlak expanzky (a dalších instalačních prvků) a na max. prac. tlak čerpadla.

mosoj

Pokud jsou to odbočky na jedené stupačce tak to takto být nemůže v žádném případě. Pokud je ten spodní na stupačce tak to snad není třeba vysvětlovat.
Po doplnění otázky.
Nastavit vypínací tlak v expanzní nádrži větší, než je tlak potřebný k tomu aby voda tekla z horního kohoutku. 10m výšky je jedna atm + tlakové ztráty v potrubí.

Jiří Bohumil

Zřejmě máš nastavený zapínací tlak, na tlakovém spinači čerpadla, na hodnotu nižší než 1 atm. Ta 1 atm. by zhruba měla do 10 m tak-tak vodu vytlačit. Pokud otevřeš spodní výpust, čerpadlo se spustí, začne tlakovat na vyšší tlak a voda začne po dostoupení většího tlaku téct i nahoře. Po vypnutí čerpadla a poklesu tlaku pod 1 atm. opět téct přestane.
Nastav zapínací tlak na min. 1,5 –1,7 atm. a vypínací kolem 2–2,5 atm. To by mělo běžné čerpadlo, ať už nasávací, nebo ponorné (ne kalové), běžně zvládnout.
Natlakování expanzky (pokud myslíš „balonu“- nad membránou) nic nevyřeší.

orestez

Po 5ti pivech už nepochopím celou problematiku. Nicméně, po výkopech a napojení vody z baráku do studny se použila spojka fungující na zatáhnutí závitu. Ukázalo se, že jeden konec byl zatáhnutý, ale ne docela, bylo to přes závit. Odšroubování, očištění vodou, znovu zatáhnout spojku a ukázala se pravda. Ono by to nevadilo, kdyby čerpaná voda utikala drážkou která je opískovaná zpět do studny. Horší by bylo únos písku dolů a následně se probořil povrch u baráku a pokles dlažby.