Výtah v 1.NP

Musím platit výtah v bytovém domě, když jej absolutně nevyužívám, a ani to nejde, neboť první dveře jsou až ve 2,5 NP.

Odpovědi
standa

Sedněte si než si přečtete moji odpověď 🙂

Platit musíte vše o čem rozhodl vlastník a co neodporuje platným zákonům ČR, stanovám, domovnímu řádu a případně jiným dokumentům, které byly vydány a se kterými jste byl seznámen.

Samozřejmě, že máte právo se ´bránit´ účinnou argumentací opřenou o zdravý rozum, ale jen způsobem, který umožňují stanovy nebo jiný obdobný předpis, zpravidla to bývá na členských schůzích či shromážděních vlastníků.

Mohu vám jen doporučit, že pokud budete přehlasován (což i v tomto absurdním případě je klidně možné) můžete se obrátit na soud a požádat o sjednání nápravy. Je to sice zdlouhavý proces, ale jediný možný. Pokud byste totiž problém řešil jednoduše tak, že nebudete tuto položku za výtah (byť nesmyslnou) platit, měl byste problém…

Závěrem uvádím, že existuje řada příkladů rozdílných názorů na to, jakým ´klíčem´ se podílet na nákladech za používání společných prostor (elektrika za světlo, mytí chodeb dodavatelsky, již zmiňovaný výtah, atd. Vždy bude záležet na schopnosti všech bydlících se dohodnout a vyslyšet rozumné argumenty.