Vysvětlíte, proč se hádají?

Občas slyším „Hádají se jako koně.“, ale mě příjdou koně jako pohodáři, tak nevím.

Obr. https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2017/08/07/09/15/mold-2601823_1280.png

Nejlepší odpověď
annas

Toto úslovi se neobjevuje, protože koně se nehádají, ale rvou. Je víc možností vysvětlení.

1. Hezky vysvětlené najdete v odkazu.

Sociálně zdravý kůň nikdy svévolně neútočí, jeho nastavení je být přirozenou obětí a hlavní zbraní je útěk.

Ale aby mohl být obětí a zároveň přežít, musí někdy reagovat jinak.. .Stačí pozorovat stádo na pastvě, v němž dospívá mladé hříbě, které si hledá místo ve stádě. To se někdy nelíbí starším koním a mohou vyvolat zápas. Ten se odehrává kopyty a zuby a možná vypadá krutě.

Ale v podstatě jde o soudržnost a přijetí znamená zachování rodu.

Honza Kořínek

https://www.ke­korenum.com/2012/05­/rezat-se-jako-kone/https://w­ww.kekorenum.com/2012/05­/rezat-se-jako-kone/

2. Nebo při osedlání divokého koně či toho, který není na sedlo zvyklý, se chce kůň jezdce zbavit, takže se rve, bojuje za svou volnost.

3. Někdy se stane, že když je kůň třeba uvázaný a něčeho se lekne, nebo není na uvázání zvyklý, tak sebou trhne a začne se rvát, tedy škubat, to, co je jeho překážkou,, tedy se snažím násiílím se uvolnit.

4. Přeneseně – člověk se rve, když je třeba v ohrožení, nebo se mu něco nelíbí. Takže se snaží s obtížení bojovat.

Další odpovědi
Pospíšil

Myslím, že se říká „servali se jako koně“, ale to na věci moc nemění. On bude rozdíl mezi teplo- a studenokrevníky a hlavně v tom, jak jsou zvířata stará, jakého jsou pohlaví, zda jsou na sebe zvyklá a zda mají co žrát a s kým se pářit. Počítám, že o většině městských psů by městský člověk, co psa nechová, taky tvrdil, že jsou pohodáři. Není to pravda. Ono jim v té palici občas z nepochopitelných důvodů přeskočí. Což ano, nastává i u lidí.