Kazatel

Vysvětlíte, proč by se měla dle guvernéra ČNB točit dále a dále kola inflace?

Že je zboží a služby dražší kvůli zelenému šílenství a válečnému konfliktu lze pochopit, ale proč by mělo být !opakovaně! každý rok o 10 až 20% či ještě více dražší? Není to chyba někde v překladu?

https://www.no­vinky.cz/clanek/e­konomika-rusnok-inflace-uz-nebude-tak-nizka-jako-byvala-drive-40415044

Odpovědi
df

Důvod inflace je jednoduchý. Jde o psychický efekt. Jestli se očekává růst cen v příštím roce, tak koupím teď, nemám důvod to odkládat. Naopak, jestli by měla být deflace, tak zas nákup spekulativně odložím. V prvním případě ekonomika jede na plno, v druhém se začne dusit. To se stalo kdysi v Japonsku. Ale ty čísla beru s rezervou. Rusnok nemá křišťálovou kouli.

Pepa25

První věc: už není guvernér. Za druhé: nečíst jen titulky. Rusnok neříká vůbec nic o inflaci 10 nebo 20% ročně! Konstatuje, že „skončila éra silné dezinflace až deflace“. Tím myslí dobu, kdy byly inflace nula a ČNB dělala intervence: že toto nehrozí, je myslím jasné. Takže když to shrnu, hlavní zpráva je: „Příští rok, řekněme poměrně brzy ve druhém pololetí, by ale inflace už určitě měla být výrazně jednociferná. Takto to prognózuje ČNB a já nemám důvod to zpochybňovat.“

Drap

Ne neni to chyba v překladu. Guvernér dobře tuší, že zelený diktát se bude stále stupňovat a hospodářsky na tom zřejmě budeme hůře. Logicky tedy i inflace musí stoupat. Hlavně že naše sankce postihnou Putina, ať to stojí co stojí.

Dochy

Podle jakýchsi ekonomických teorií je pro ekonomické blaho vhodné když je stát trvale v mírné inflaci (mírná neznamená 20%). Proč? To se mně neptej, podle mně je to také blbost. Ale já nejsem ekonom.

aliendrone

Bez ohledu na omyly v dotaze je jeho smysl jasný. Odpověď je jednoduchá. INFLACE NENÍ nějaký zákonitý „přírodní úkaz“ (jako třeba tajfuny v Asii, když mají své období), který má na lidi ničivé účinky (likviduje úspory, rostou ceny atd.). Je to čistě ÚMYSLNÁ LIDSKÁ vůle a šlo by to naprosto krásně i BEZ NÍ (nicméně tento prasosystém je již s inflačním mechanismem NATOLIK spjat, že by bez ní NEMOHL EXISTOVAT).

Rusnok sice vyjmenovává některé důvody, ale vynechává ten HLAVNÍ (jak jinak, když je „členem klubu“) a i u nich to komentuje ZAVÁDĚJÍCÍM způsobem. Typicky – „růst cen energií“ NEPŘIŠEL „sám od sebe“, nýbrž je důsledkem ROZHODNUTÍ vládnoucích prasat (která ostatně také posloucahjí vyšší instance).

CO je nám po Ukrajině? Takových válek už bylo a NIKDY se nic podobného nedělo. Klidně si lidé mohli topit, berouc plyn od Rusů. (A to můžeme MÍT I TEĎ, jen kdybychom nechtěli ten plyn ZADARMO!) Celá slavná krize je UMĚLE vyrobená (nastartovala ji šaškárna Covid).

A příčina? Nepřetržitá zlodějna (inflace) totiž funguje OBĚMA směry, tedy nejen na „držitele peněz“ (lidi, firmy), které okrádá, ale i na jejich MAJITELE (globální kapitál, který si mastí kapsu).
S tím jak je systém čím dál tím více NEEFEKTIVNÍ a směřuje k úpadku (živí darmožrouty, plýtvá a vůbec), tím MENŠÍ jsou zisky z inflace, potažmo zpomaluje tempo růstu globálního kapitálu. Jestli si má svoji pozici udržet (nezpomalovat, protože to vede ke stagnaci a následně k úpadku) je NEZBYTNÉ ZVÝŠIT příjmy, potažmo míru OKRÁDÁNÍ. V praxi to znamená tedy mít VYŠŠÍ míru inflace, TAK JEDNODUCHÉ to je.

Jezdili jste každoročně v létě do Chorvatska (či na Bali) a v zimě alespoň do Alp? Tak na to ZAPOMEŇTE! V tomhle má Rusnok PRAVDU, když sice oklikou, ale i tak nevídaně jasně tvrdí, že dojde k VÝRAZNÉMU snížení životní úrovně. Musím se smát, když si vzpomenu, že někdy začátkem Covidkomedie jsem v souvislostí s ní a elektrodebilitou tvrdil, že „auta se stanou o5 luxusním zbožím“, které NEBUDE jako dnes dostupné pro každého. A schytal jsem to, že je to nesmysl a vůbec spoustu BLBÝCH pindů od zdejších propagandistů a vymaštěnců. A EJHLE, stačily 3 roky a je to POTVRZENO od samotného exguvernéra ČNB! To mě potento na holá záda, protože TAK rychle jsem to tedy nečekal ani já! :D :D :D

A na optimistické plky ZAPOMEŇTE, protože to „inflace bude výrazně jednociferná“ v NEJLEPŠÍM případě bude znamenat 8, spíše 9%. POKUD se vůbec na jednocifernou inflaci dostaneme, o čemž mám silné pochybnosti. :D :D :D