zjentek

Vysvětlí mi někdo toto zvláštní chování wi-fi antén či z nich se šířících signálů?

V konkrétním bodu v místě bydliště mám z rozmanité wi-fi sítě otevřený přístup (možnost připojení zařízení) ke třem zařízením. Ve všech případech přístupných „vysílačů“ se jedná o routery různých poskytovatelů internetového připojení. V mém „bodu“ pak mám dvě zařízení, kterými se k těmto routerům připojuji- PC a mobil. Mobil má vlastní wi-fi a PC pro připojení využívá wi-fi usb adaptér. Čili zjednodušeně, máme tady možné wi-fi připojení, k čemuž slouží tři routery s wi-fi anténami jako vysílače a PC + smartphone jako přijímače signálu. Vysílače dále označím jen jako A, B a C a popíši, čemu nerozumím.

Pro představu- síla signálu z vysílačů je zde mizerná, přesto obě přijímací zařízení většinou vyhledají a připojí všechny tři sítě (A,B i C), ale…

V PC mohu s přehledem využívat data sítě A a B, jejich tok je dostačující, internet funguje dobře, jednou je silnější A a jindy za B signál, zatímco signál C je naprosto nedostačující, na PC přes C není vůbec možný přístup k internetu. Nikdy. No a s mobilem je to VE STEJNÉM BODU (poloha)PŘESNĚ OBRÁCENĚ- Sítě A i B, byť připojeny k mobilu, neumožní dostatečný tok dat, jednoduše si s mobilem přes tuto síť a z tohoto bodu nikde na netu ani neškrtnu, tzn. appky hlásí žádné připojení k internetu, zatímco připojení C, absolutně nedostatečné pro PC, všechny appky v mobilu, závislé na připojení, SVIŽNĚ spouští, čili mobil připojený na C pracuje dokonale. PC + mobil- stejná geografická poloha!

No a pro ještě jasnější představu – ať už se s mobilem pohybuji kdekoli po okolí, po zahradě, byť bych šel blíže ke zdrojům A či B, vždycky jeho anténa vyhledá a upřednostní zdroj C, na kterém je internet v mobilu KDEKOLI NA ZAHRADĚ nejsvižnější, přestože signál zdrojů A a B je KDEKOLI NA ZAHRADĚ zjebně silnější, jelikož kdokoli sem zavítá s notesem a připojí se venku, vždy se připojí na zdroj A anebo B. Zdroj C je pro notesy zdrojem nejslabšího signálu tam, kde smartfony upřednostní připojení k síti C.

Umí mně to někdo vysvětlit? Protože to nechápu.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Existují různé průmyslové standardy wifin. Každý pracuje v jiném frekvenčním pásmu a umožňuje jiný max. datový tok. V tvém případě nejspíš mobil a USB adaptér pracují s jiným standardem (a na jiné frekvenci). Samozřejmě je možné, že je to i na routerech.

Jako nejpravděpodobnější se mi jeví, že mobil pracuje s bodem „C“ na jiném standardu než USB adaptér s body „A“ a „B“. Budeš holt muset nahlédnout do dokumentace k zařízením, co které podoruje. U routerů je např. možné, že 2 pracují se standardem v pásmu 2,4GHz, a třetí v 5GHz. Pokud to nejsou vyloženě „dědečkové“, jde toto nastavení na nich změnit, jiné pracují v obou pásmech najednou. Podotýkám, že lepší je pořídit anténu laděnou pro dané pásmo, než nějaký „univerzální mišmaš“, jakkoliv také fungují, ale ne tak dobře – venkoncem zařízení by mělo mít alespoň 2 konektory na antény, každý pro dané pásmo. Jestli nemá (jsou takové, že mají jen interní anténu), je načase uvažovat o upgradu zařízení. ;) :D :D

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/IEEE_802.11

Další odpovědi
dubraro

Ono to „fi“ od fidelity = věrnost, spolehlivost není vždy úplně stoprocentní. Některá zařízení spolu prostě nekomunikují, i když by podle technických údajů měla.
Přenosová rychlost nezávisí jen na síle signálu. Podstatné také je, kolik zařízení je na přístupový bod připojeno. Všechna se totiž dělí o jeden kanál.

Kazatel

Nějak jsem z popisu nepostřehl kde je jaká záhada. Jednak můžeš mít nastavenou ani nevíš kde, preferovanou síť, druhak záleží na polarizaci, výkonu i citlivosti všech zařízení a v neposlední řadě též na daném „rušení“ v konkrétním místě. O podporovaných vzájemně kompatibilních standardech nemá smysl ani vést debatu.

zjentek

Ad Kazatel: Záhada spočívá v tom, že VŠICHNI tady chytají A a B na notesy (XP, 7. 8, 10,…) a VŠICHNI chytají C na mobily (Androjd, Ajfon…). Mně se jeví jako záhada…