Avatar uživatele
zjentek

Vysvětlí mi někdo toto zvláštní chování wi-fi antén či z nich se šířících signálů?

V konkrétním bodu v místě bydliště mám z rozmanité wi-fi sítě otevřený přístup (možnost připojení zařízení) ke třem zařízením. Ve všech případech přístupných „vysílačů“ se jedná o routery různých poskytovatelů internetového připojení. V mém „bodu“ pak mám dvě zařízení, kterými se k těmto routerům připojuji- PC a mobil. Mobil má vlastní wi-fi a PC pro připojení využívá wi-fi usb adaptér. Čili zjednodušeně, máme tady možné wi-fi připojení, k čemuž slouží tři routery s wi-fi anténami jako vysílače a PC + smartphone jako přijímače signálu. Vysílače dále označím jen jako A, B a C a popíši, čemu nerozumím.

Pro představu- síla signálu z vysílačů je zde mizerná, přesto obě přijímací zařízení většinou vyhledají a připojí všechny tři sítě (A,B i C), ale…

V PC mohu s přehledem využívat data sítě A a B, jejich tok je dostačující, internet funguje dobře, jednou je silnější A a jindy za B signál, zatímco signál C je naprosto nedostačující, na PC přes C není vůbec možný přístup k internetu. Nikdy. No a s mobilem je to VE STEJNÉM BODU (poloha)PŘESNĚ OBRÁCENĚ- Sítě A i B, byť připojeny k mobilu, neumožní dostatečný tok dat, jednoduše si s mobilem přes tuto síť a z tohoto bodu nikde na netu ani neškrtnu, tzn. appky hlásí žádné připojení k internetu, zatímco připojení C, absolutně nedostatečné pro PC, všechny appky v mobilu, závislé na připojení, SVIŽNĚ spouští, čili mobil připojený na C pracuje dokonale. PC + mobil- stejná geografická poloha!

No a pro ještě jasnější představu – ať už se s mobilem pohybuji kdekoli po okolí, po zahradě, byť bych šel blíže ke zdrojům A či B, vždycky jeho anténa vyhledá a upřednostní zdroj C, na kterém je internet v mobilu KDEKOLI NA ZAHRADĚ nejsvižnější, přestože signál zdrojů A a B je KDEKOLI NA ZAHRADĚ zjebně silnější, jelikož kdokoli sem zavítá s notesem a připojí se venku, vždy se připojí na zdroj A anebo B. Zdroj C je pro notesy zdrojem nejslabšího signálu tam, kde smartfony upřednostní připojení k síti C.

Umí mně to někdo vysvětlit? Protože to nechápu.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1638 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Existují různé průmyslové standardy wifin. Každý pracuje v jiném frekvenčním pásmu a umožňuje jiný max. datový tok. V tvém případě nejspíš mobil a USB adaptér pracují s jiným standardem (a na jiné frekvenci). Samozřejmě je možné, že je to i na routerech.

Jako nejpravděpodobnější se mi jeví, že mobil pracuje s bodem „C“ na jiném standardu než USB adaptér s body „A“ a „B“. Budeš holt muset nahlédnout do dokumentace k zařízením, co které podoruje. U routerů je např. možné, že 2 pracují se standardem v pásmu 2,4GHz, a třetí v 5GHz. Pokud to nejsou vyloženě „dědečkové“, jde toto nastavení na nich změnit, jiné pracují v obou pásmech najednou. Podotýkám, že lepší je pořídit anténu laděnou pro dané pásmo, než nějaký „univerzální mišmaš“, jakkoliv také fungují, ale ne tak dobře – venkoncem zařízení by mělo mít alespoň 2 konektory na antény, každý pro dané pásmo. Jestli nemá (jsou takové, že mají jen interní anténu), je načase uvažovat o upgradu zařízení. ;) :D :D

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/IEEE_802.11

Upravil/a: aliendrone

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dubraro

Ono to „fi“ od fidelity = věrnost, spolehlivost není vždy úplně stoprocentní. Některá zařízení spolu prostě nekomunikují, i když by podle technických údajů měla.
Přenosová rychlost nezávisí jen na síle signálu. Podstatné také je, kolik zařízení je na přístupový bod připojeno. Všechna se totiž dělí o jeden kanál.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kazatel

Nějak jsem z popisu nepostřehl kde je jaká záhada. Jednak můžeš mít nastavenou ani nevíš kde, preferovanou síť, druhak záleží na polarizaci, výkonu i citlivosti všech zařízení a v neposlední řadě též na daném „rušení“ v konkrétním místě. O podporovaných vzájemně kompatibilních standardech nemá smysl ani vést debatu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Ad Kazatel: Záhada spočívá v tom, že VŠICHNI tady chytají A a B na notesy (XP, 7. 8, 10,…) a VŠICHNI chytají C na mobily (Androjd, Ajfon…). Mně se jeví jako záhada…

před 1638 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek