Kelt

Vysvětlí mi někdo kontext k této větě?

Kdybych to byl věděl, tak bych sem býval nechodil. Je to snad z filmu Knoflíková válka, ale ten jsem neviděl.
Občas to používali herci na jevišti, vyvolávalo to smích a mně pořád uniká podstata. Děkuji.

Nejlepší odpověď
agentpv

správně: Kdybych to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil.

říkává to ten nejmladší – asi 6 letý kluk, pokaždé když se dostane do nějakého průšvihu.

Další odpovědi
Kepler

Já jsem ten film kdysi dávno viděl a tu slavnou větu opakovaně plačtivě pronášel méně statečný benjamínek klukovské party, když se ocitli v průšvihu. Ta věta se hodí na mnoho příležitostí. Taky si to můžeš opakovat, když sem vlezeš a tvůj nevinný příspěvek je smazán 🙂

annas

Tuto větu dost často opakuji o vložených hypotetických otázek, které začínají na kdyby.

Jde o minulost, kterou není možné změnit, tudíž, je zbytečné uvažovat, co se mohlo stát, ale nestalo. Dva party dětí si hrají na válku, bojují proti sobě,. získají určité trumfy a doma výprask od rodičů. Nakonec přijdou i o knoflíky.

To si uvědomil chlapec,. kdyby uměl předvídat jak, dopadne válka mezi jinou partou, , tak se jí nezúčastnil. Tedy po bitvě je každý generál. .

Je zbytečné uvažovat o tom, co se stalo, ale nemuselo by se stát,

„kdyby sem to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil“.

Edison

Ta věta nepotřebuje kontext. Říká vše důležité. V zásadě je to o tom, že pokud bychom znali budoucnost, spousta věcí, včetně těch naprosto úžasných, by se neodehrálo a nebyli bychom tak nádherně a mile překvapeni.

Gus_Fring

Hrají si s češtinou. Nic víc, nic míň. U Cimrmanů toho je spoustu podobného.

dudu

Dvě party kluků mezi sebou vedou tzv. knoflíkovou válku. Poraženým v bitvě vedené většinou drny a blátem vítězové vždy odřežou všechny knoflíky na kalhotách.
Ti jsou pak vystaveni posměškům a pohrdání celého okolí a malý kluk tuto potupu s moldánkami komentuje zmíněnou replikou

led

Dnes už bežne používanú formuláciu krásne využitú v tomto filme prenášam aj sem do praxe:

„ak by som vedela, že píšem túto odpoveď zbytočne, ani sem nepíšem, ale ako človek nepoznajúci svoju budúcnosť, môžem len predpokladať aspoň kladnú, alebo zápornú reakciu na tento príspevok…“

Funna

je to podobné jako: „poslouchám se proto, abych něrekl něco, co nechci slyšet“…jsou to paradoxní tvrzení a v tom je ten vtip…

Edison

A to si vem, dyž to ještě „dobře“ napíšeš: „Dybych to byl bejval věděl, tak bysem sem nechodil.“ 😁