domcak12345

Pomůžete s odpovědí na otázku z fyziky?

Vysvětlete, proč jsou velká a těžká jádra většinou radioaktivní (sama se snadno rozpadají a vystřelují rychlé částice).
prosím o pomoc s otázkou do fyziky. děkuji

Pomůžete s otázkou z fyziky?
Proč s otázkou, snad s odpovědí?

Nejlepší odpověď
Kepler

Spíše nestabilita. To co drží pohromadě protony a neutrony se nazývá silná interakce. Je nejsilnější ze 4 známých sil, ale má velmi krátký dosah, působí jen na subatomární úrovni, proto jsou velké atomy již nestabilní a rozpadají se.

Další odpovědi
Edison

Stabilita.

Edison

Nechtěl jsem to napsat tak přímo, měl to být námět k přemýšlení… Stabilita, která v takovém jádře chybí.