amama

Vysvětlete mi text – z oboru grafiky

Ahoj
Jak rozumíte tomuto textu? Já těmto termínům příliš nerozumím, jsem obyčejný lajk, zvláště pak tomu závěru:,,Náhledový snímek musí být ve formátu jpeg (*.jpg) a mít delší stranu o velikosti 1600 px, s vloženým barevným profilem sRGB vč. originálních metadat z fotoaparátu (EXIF), s výjimkou snímků počítačové grafiky."
Znamená to, že nesmím použít photoshop, nebo o co jde?
Co s barevným profilem RGB, vím, co to je, ale nerozumím této souvislosti.

Dík

Odpovědi
adamo

>> Náhledový snímek musí být ve formátu jpeg (*.jpg)

  • predpokladám že kamsi chcete poslať nejakú grafiku (obrázok). Okrem originálu (veľký obrázok, tiff, pdf a podobne) je však požadovaný aj menší náhľadový obrázok vo formáte JPG.

>> a mít delší stranu o velikosti 1600 px

  • tu definujú veľkosť požadovaného náhľadového obrázku, formou požiadavky aby jeho dlhšia strana mala dĺžku 1600 pixelov

>> s vloženým barevným profilem sRGB

  • požadujú aby zaslaný náhľadový obrázok mal vložený farebný profil sRGB. Bežné fotoaparáty fotia do sRGB, lepšie do širšieho Adobe RGB. Ponechajte teda sRGB ak taký máte, ak nie, preveďte obrázok do sRGB (vo Photoshope: Úpravy / Převést do profilu…)

>> vč. originálních metadat z fotoaparátu (EXIF)

  • fotoaparát vkladá do snímkov tzv EXIF metadáta, informácie o nastaveniach pri ktorých bol daný snímok získaný. Chcú po vás, aby ste tieto informácie v zasielanom obrázku ponechali, tzn. neodstraňovať ich.

>> s výjimkou snímků počítačové grafiky

  • ak sa nejedná o fotografiu ale počítačovú grafiku (vytvorenú napríklad vo Photoshope), táto samozrejme nemá odkiaľ obsahovať EXIF dáta fotoaparátu, takže pri takejto grafke prirodzene nepožadujú EXIF. Požadujú však sRGB, takže majte takto nastavený color management vo Photoshope, alebo do sRGB preveďte váš obrázok.