bohunka1

Vysvětlete mi prosím, proč se dává pět a dvacet?

Myslím tím na zadek. Proč ne třeba jen 20? Naposledy mě tím hrozil můj táta když mi bylo asi 10 let. Je to úsměvné, stejně to neudělal:) Hrozíte tím také?

Nejlepší odpověď
annas

V českých zemich má pětadvacet ran dlouhou tradici. Třeba v Anglii se trestalo ranami v počtu tuctu. U nás někdy taky, ale vážnější přestupky v době nevolnictví se nejčastěji trestaly 25 ranami holí. (Na Slovensku 100 ranami). Trestaný přežil a přitom šlo o velmi nepříjemný trest.

Možná i vlivem magie – součet čísel v 25 = 2 + 5 = 7.
Takže šťastné číslo v tom smyslu, že trestaný rány vydržel.

Dnes se spíš trestá zákazem vstupu k počítači.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:NH3npCFwWw8J:­diskuse.doktor­ka.cz/vyprask-vareckou/archiv/620/+pr­o%C4%8D+p%C4%9Btad­vacet+ran+na+z­adek&cd=4&hl=­cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
anonym

Nejlépe tak trestal tímhle Plachta ve filmu Nebe a dudy ty dva rošťáky,jestli to taťka dělá taky tak,tak bych těch jeho pět a dvacet brala.Taky byl dobrej Jindřich z Pelíšků(kli­ky)říkal pět a myslel deset.Já jsem tohle nepoužívala já dávala világoš.

venkovan

To je jednoduché. Bylo to dáno neznalostí počítání vrchnosti a posměchem chudiny. Na každé končetině pět prstů si dovedl každý správce spočítat – co rána to si chytil sousední prst (i na nohou – ten smrad co se od jeho zutých nohou vinul si asi umíme představit). Ale protože leckterý správce nevěděl u které ruky začal, tak zpravidla jednu ruku ještě přidal. Inteligentí chudina co uměla počítat (nic jiného jí nezbývalo když brala z panského, tak musela vědět kolik aby se to brzy nepoznalo) brzy přišla na to, že vrchnost neumí počítat a tak tím, že říkala pět a dvacet se jí vlastně vysmívala, i když to leckoho hodně bolelo.
Znáte lepší výklad?