HonzaD

Vysvětlení pojmů v judikatuře NSS?

Zdravím všechny. Potřeboval bych vysvětlit něco z jednoho judikátu, kde si nejsem zcela jistý, co tím soudce myslel.

Jedná se o judikát pod spisovou značkou 2 As 170/2015 – 58, který lze najít po zadání zde
http://nssoud­.cz/main0col.as­px?cls=Judika­turaBasicSear­ch&pageSource=0

Jde mi pouze o vysvětlení pojmů v bodech 39 a 41.

V bodě 39:
…Za takové situace by bylo možno již vydaný vysokoškolský diplom zrušit podle § 156 odst. 2 správního
řádu, ovšem za předchozího individuálního zvážení souladnosti takového postupu s imperativem
přiměřenosti a ochrany práv absolventa, jichž bylo nabyto v dobré víře (srov. § 2 odst. 3, 4,
§ 94 odst. 2, 5 za použití věty poslední § 156 odst. 2 správního řádu).

a v bodě 41:
Nejvyšší správní soud podotýká, že v posuzovaném případě již nebylo třeba
zabývat se otázkou naplnění dalších podmínek (dle druhé věty odstavce č. 39 tohoto rozsudku)
pro zrušení vysokoškolského diplomu, neboť pro zrušení vysokoškolského diplomu musí
tyto podmínky být splněny v každém jednotlivém případě kumulativně.

  • ta druhá věta je právě mnou uvedená v tom bodě 39, který jsem z judikátu vypsal.

Nevím tedy, co myslel soudce tím slovem kumulativně. Jakože, aby mohl být diplom zrušen podle správního řádu ,tak by musel být postaven proti podvodnému absolventovi veřejný zájem a zároveň by nesměl být absolvent v dobré víře? Pak by mu šel diplom zrušit?

A zároveň znamená to tedy, že aby mu diplom NEmohli zrušit, tak by stačilo, aby absolvent byl v dobré víře, nebo by stačilo, aby veřejný zájem mu ho nerušit stál na straně absolventa? Nebo by i zde musel být absolvent v dobré víře a zároveň veřejný zájem na jeho straně, aby mu nemohli diplom vzít? Děkuji za názory.

Odpovědi
Kryšpín

§ jsou paragrafy zakroucené, aby se v nich kroutilo na všechny strany od Okresních soudů po Ústavní, diplom lze zrušit jenom v jednoznačných případech, velké části turbo studentů odborníků byl ponechán a většinou jsou tito odborníci na solidních místech