Lukynxd

Vyšlo mi to správně?

Při posunování narazí lokomotiva o hmotnosti m1= 120 t a rychlosti V1 = 5,4 km/h na nehybný vagón o hmotnosti m2= 60 t. Po nárazu se lokomotiva s vagónem spojí a jedou společnou rychlostí. Určete ji.

Počítal jsem takto, ale nesedí mi to, že v2 nevím, jestli nemá žádnou rychlost.

m1.v1=m2.v2
Upravíme

Neznámá ze vzorce…
v2= (120000 . 1,5) děleno 60000 = 3m/s. Sečteme a máme 3 + 1,5 = 4,5?

Odpovědi
magorvkleci

Mně zase nesedí proč lokomotiva, to jako že jede bez motoru?
Srozumitelnější by bylo, že 2 vagóny narazí do stojícího.
hybnost před srážkou je
120 . 5,4 + 60 . 0 = 648
hybnost po srážce zůstane zachována, tj.
(120 + 60) . x = 648 a z toho x = 3,6

orwell

Ne, vyšlo ti to blbě. Když byl vagón před nárazem nehybný, tak jeho rychlost v2 = 0, ne? Rychlost soustavy lokomotiva + vagón po nárazu je tedy neznámá, kterou hledáš, např. v. Hybnost lokomotivy před nárazem se musí rovnat hybnosti soustavy (lok. + vagón) po nárazu, která se bude pohybovat rychlostí v. Takže si uvědom, jakou hmotnost má soustava (lok. + vagón), rovnici sestav pořádně a vypočítej neznámou v.

Kelt

Tak já jsem si to počítal. Ty tam máš chybu v úsudku. Především si převedu vše na jednotky SI, tedy hmotnost je v kg, rychlost je m/s. A když znáš rychlost v km/hod, je jednoduché to přepočítat. Tam se hmotnost nezapočítává – první chyba. A potom je logické, že lokomotiva sama se pohybuje určitou rychlostí, ale když je v soustavě s vagonem, je tedy těžší a musí se logicky pohybovat pomaleji.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.