zjentek

Vyskytují se tanzanity i jinde než v Tanzanii?

Výskyt drahého kamení.

Nejlepší odpověď
Emefej

Ne. Tanzanit je modrá odrůda minerálu Zoisit a vyskytuje se pouze v Marelani Hills v Tanzanii. Ostatní barevné odrůdy Zoisitu se vyskytují leckde, i v ČR. U nás je nejběžnější jeho růžová (nebo fialová) varianta Thulit. Pár pěkných kousků ve sbírce mám.

Kdybys náhodou uvažoval o koupi Tanzanitu, tak si dovolím upozornit na to, že pravý Tanzanit je nesmírně vzácný a tomu odpovídá jeho cena. Na trhu se z 99,999% jedná o modifikované kameny. Jde o uměle obarvené (působením teploty a tlaku) bezbarvé varianty Zoisitu.

Další odpovědi
Zvidatel

Chtěl bys, co?

Včera jsem to četl. Hádám, že ty taky.

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/muzi/cla­nek/ucinil-nejvetsi-objev-sveho-druhu-pres-noc-se-stal-milionarem-40328802