Daniel16

Vyskytuje se v ČR malárie?

Doplňuji:
BlackTerry: Není to blábol, byly toho plný zprávy.

Nejlepší odpověď
beer

Vyjímám:

"Nejznámějším onemocněním přenášeným na člověka samičkami komára rodu Anopheles je malárie. Původcem jsou 4 druhy plasmodií vyvolávajících méně či více závažnou formu onemocnění.

Až do roku 1850 se vyskytovala celkem běžně i na území ČR a postihovala především chudší vrstvy obyvatelstva (okolí Hodonína). Později se vyskytovala jen ojediněle a od roku 1963 se původce onemocnění v České republice nevyskytuje. Rozšířena je hlavně v tropech a subtropech, případně v některých oblastech mírného pásma (Turecko). Malárie může být zavlečena do oblastí, kde se nevyskytuje, buď infikovanými osobami nebo komáry prostřednictvím letadel. Do ČR je ročně importováno ročně cca 10–15 případů onemocnění. Při cestách do zemí s výskytem malárie je třeba chránit se užíváním speciálních přípravků, tzv.antimalarik."
http://www.ec­most.cz/zdravi­.php?page=naka­zy_vyznam

Další odpovědi
anonym

Prakticky ne.
Ale je možné, že si čeští turisté z rizikových oblastí malárii přivezou do Česka.
Pravděpodobnost nákazy dalších lidí je ale opět mizivá (přenáší se pouze krví).
😉

zjentek

ještě na přelomu 19. a 20. století se malárie vyskytovala na jižním Slovensku a na jižní Moravě a vypadá to, že se změnou klimatu se tento scénář pomalu vrací

BlackTerry

Mám pocit, že nedávno na nějakého afrického studenta v Pardubicích bylo podezření na ebolu, ale nakonec se zjistilo, že měl „jen“ malárii…ale jen sem to někde slyšela, takže je možný, že je to blábol.