J.L.

Výška letové hladiny v závislosti na tlaku a teplotě.

Dobrý den, zajímalo by mne něco o výškách letových hladin – FL. Dočetl jsem se, že pokud teplota i tlak odpovídá standartní atmosféře, čili 15°C a 1013 hPa, pak výška letové hladiny FL50 je skutečně ve 5000ft. Ale pokud teplota u hladiny moře je například 30°C, pak leží letová hladina výš. Princip výpočtu chápu, ale jde mi o tu teplotu 30°C. To znamená, že pokud je to odvozený od Baltského moře, že je teplota u Baltského moře 30°C? To je asi blbost. Nebo to znamená, že dejme tomu, Baltské moře je v nadmořské výšce O metrů nad mořem, letiště, kde jsem naměřil teplotu je v 600 m n m a je tam teplota například 10°C, rozdíl je 600m, tudíž díky teplotnímu gradientu 0,6°C na 100 m bude v 0 m n m o 3,6°C míň? Nebo se to počítá úplně jinak?
A to samé by mě zajímalo s tlakem, když se řekne tlak u hladiny moře, je tím myšleno QNH na letišti?
Děkuju za odpověď. Honza

Odpovědi
mosoj

http://www.ae­roweb.cz/clanek­.asp?ID=1529&ka­tegorie=3

arygnoc

zvyčajne je na palube lietadla výškometrov niekoľko (u dopravných minimálne dva, u menších lietadiel i jeden).

tieto (všetky rovnako) sú ciachované buď na hladinu mora (aktuálne tlak, teplota) alebo na nadmorskä výšku letiska (aktuálne tlak, teplota).
neciachuje sa na zmiešané údaje (tlak mora, teplota letiska, resp naopak), ani sa neprepočítava z jedného údaja na druhý (z mora na letisko a naopak), ciachuje sa podľa aktuálnych údajov buď na jedno alebo druhé.

„když se řekne tlak u hladiny moře, je tím myšleno QNH na letišti?“
keď sa povie hladina mora, myslí sa tým hladina bora (resp bod merania), keď sa povie letisko, myslí sa tým letisko (resp. bod merania).