shaman88

Zaměstnavatel požaduje vyšetření sluchu. Kdyby pro někoho dopadlo vyšetření negativně, může s ním rozvázat prac. poměr?

Zaměstnavatel nově požaduje po zaměstnancích vyšetření sluchu. Ptám se tedy, kdyby pro někoho dopadlo vyšetření negativně, je možné, že s ním zaměstnavatel rozváže pracovní poměr? Popřípadě v jaké lhůtě? Jde o zaměstnání v hlučném prostředí ve fabrice.

Nejlepší odpověď
ivzez

Pokud by zaměstnanec nemohl na základě posudku závodního lékaře dále vykonávat sjednanou práci, musel jej zaměstnavatel do 15 dnů od doručení posudku převést na jinou práci/pracoviště.
Pokud by zaměstnavatel vhodnou práci neměl, mohl by zaměstnanci dát výpověď
s „klasickou“ výpovědní dobou (zpravidla dva měsíce).

Další odpovědi
anonym

Pokud to firma nařizuje, máš povinnost se audio vyšetření podrobit. Pokud nejsi hluchý/á jako Smetana, tak ti lékař navrhne chrániče sluchu, které budeš muset používat v hlučném provozu, ale že by někomu dali z tohoto důvodu výpověď?

Kryšpín

Možná se kapitalista sichruje, pokud časem dojde ke snížení sluchu o nějaký dB a zaměstnanec bude požadovat náhradu za poškození zdraví, tak kapitalista bude mít doklad v jakém stavu zaměstnance přijal, pro případný soudní spor.

led

ivzez,
myslím, že to platí aj naopak "Pokud by zaměstnanec nemohl na základě posudku závodního lékaře dále vykonávat sjednanou práci,"zamestnanec môže dať okamžitú výpoveď s odvolaním sa na zdravotný stav, čo zamestnávateľ musí! prijať.

shaman88

Myslím, že záměrem je to, aby si pak někdo nevyřídil důchod na uši nebo nežaloval firmu :D ve smyslu, že někdo má horší sluch od mala.