hubickova

Vyřizovat si daně sama, anebo podepsat u zaměstnavatele tzv. růžovku – prohlášení o dani?

Letošní rok jsem byla zaměstnaná na poloviční úvazek a prohlášení o dani jsme ani já,ani manžel nepodepisoval v práci,chodili jsme na FÚ,kde si mně manžel odepisoval,jelikož můj příjem byl pod 68000 kč za rok.Ale od půlky prosince už pracuji na celý úvazek,takže..jak mám postupovat v únoru 2016,kdy se budou podepisovat znova daně za letošní rok?Mám už růžovku podepsat v práci a nebo jít ještě na finančák?Příjem za rok 2015 bude určitě pořád pod tu hranici,kdy si mně manžel může odepsat.Ale zajímá mně i to,jestli se to neodrazí na mojí nové výplatě,když růžovku nepodepíšu…může se stát,že budu mít nižší plat?Kvůli těm daním ze mzdy?Snad jsem to vysvětlila srozumitelně…Takže když v únoru 2016 nevypíšu a nepodepíšu růžovku v práci,budu mít mzdu nižší o 2070kč?Je to tak?

Nejlepší odpověď
ivzez

Nepodepíšete-li u zaměstnavatele prohlášení k dani z příjmu,
nemůže Vám zaměstnavatel uplatnit slevu na dani za poplatníka
(2.070 Kč měsíčně).

_______

Doplňuji:

Chcete-li uplatnit slevu na poplatníka (2.070 Kč měsíčně), musíte u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani z příjmu (bez podpisu prohlášení zaměstnavatel každý měsíc odvede celou daň).

Prohlášení jste měla podepsat při nástupu do zaměstnání. Do 15. února
je potřeba zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně z příjmu.
[Nebo o roční zúčtování nepožádáte a podáte sama daňové přiznání.]
___

Bez podepsaného prohlášení se nesníží hrubá mzda (ta bude stále činit tolik, kolik jste si se zaměstnavatelem sjednala). Zvýší se odvody ze mzdy, takže se sníží čistá mzda – výplata) ► a to o celých 2.070 Kč.

Sleva na poplatníka není snížení daňového základu (jak mylně uvádí Raibek).
Sleva na poplatníka je pevně daná částka, která se odečítá od vypočtené daně.

______

Příklad bez podepsaného prohlášení (nelze uplatnit slevu):

Hrubá mzda: 15.000 Kč
Superhrubá mzda: 20.100 Kč
Sociální (6,5 % hrubé mzdy): – 975 Kč
Zdravotní (4,5 % hrubé mzdy): – 675 Kč
Daň (15 % superhr. mzdy): – 3. 015 Kč
K výplatě (částka na účet): 10.335 Kč (čistá mzda)
(15.000 – 975 – 675 – 3.015 = 10.335)
______

Příklad s uplatněním slevy na poplatníka:

Hrubá mzda: 15.000 Kč
Superhrubá: 20.100 Kč
Sociální (6,5 % hrubé): – 975 Kč
Zdravotní (4,5 % hrubé): – 675 Kč
Daň po odečtení slevy: – 945 Kč (= 3.015 – 2.070 Kč)
K výplatě (částka na účet): 12.405 Kč (čistá mzda)
(15.000 – 975 – 675 – 945 = 12.105)

Pro kontrolu: 12.405 – 10.335 = 2.070 Kč

___

Superhrubá mzda = hrubá mzda + sociální a zdravotní pojištění
► ta část odvodů, kterou za zaměstnance odvádí zaměstnavatel

Snad jsem to napsala srozumitelně…

Další odpovědi
JájsemRaibek

Vášn dotaz je zmatečný. Jak chodili jsme si odepisovat na finanční úřad?
Pokud druhý z manželů nedosáhne příjmu v roce zákonem stanovenou hranici, může si druhý manžel odepsat od základu daně zákonem stanovenou částku. Jedná se však o roční zúčtování daně a ne měsíční!
Růžovka, jak říkáte se nepodepisuje v únoru, ale při nástupu do zaměstnání a zde uvedete, zda uplatňujete či neuplaňujete slevu na poplatníka.
Tuto slevu můžete uplatnit i z DPP a daň (samozřejmě podle výše výdělku) neplatíte žádnou, tedy pokud jste slevu neuplatila u jiného plátce.
Ve vašem případě si budete podávat daňové přiznání sama-sami.
Můžete si vybrat, že do konce roku nebudete uplatňovat slevu a od nového roku ano-ne až od února.
Nižší mzdu mít nebudete, pouze zaplatíte méně nebo více na dani z příjmů. a ne o 2070,–Kč, ale laicky řečeno o 15% z 2070,–Kč.

Nakobyl

Já mám také několik příjmů a proto si vyplňuji prohlášení sám. Když udělám někde brigádu, jednu, dvě a oni mi to strhnou „srážkovou“ daní, už je Babišovo. Jenže když si to přiznám sám, tak se zpravidla vejdu do těch cca 38 tisíc nezdanitelné částky a babiš odstrouhá.

ivzez

Doplnění odpovědi se vztahuje k průběžnému uplatňování slevy na poplatníka.

Samozřejmě je možné si dále podávat daňové přiznání sama,
prohlášení podepsat až na FÚ a slevu na poplatníka uplatnit
po skončení roku za celý rok najednou.