Ouje

Jak vyřešit tuto slovní úlohu z matematiky??

Pěkný den
Mám problém s jednou slovní úlohou, nenašel by se zde někdo kdo by mi poradil prosím? Zadání: Soustružník vyrobil 84 součástek za směnu. Vyrobí-li za směnu o 28 součástek více, bude s plánovanou prací hotov o tři směny dříve. Na kolik směn byla práce původně plánovana?
Děkuji za jakoukoliv odpověď

Odpovědi
IT

Stačí se nad tím trochu zamyslet. Buď půjde soustružník na x směn, kde na každý udělá 84 součástek a nebo půjde na x – 3 směn, kde na každý ale udělá 84 + 28 součástek. Z toho ti vznikne pěkná rovnice

84 * x = (84 + 28) * (x – 3)

kterou už snad dokážeš vyřešit…

Akzeret

84 součástek/ 1 směnu ………………. X směn celkem
112 součástek/ 1 směnu………………x-3 směn celkem
Čím víc vyrobí součástek, tím méně mu to bude trvat (nepřímá úměra)
112/84 = x/x-3
(112×-336)/84 = x
112× – 336 = 84×
28× = 336
X = 12
Práce byla původně plánovaná na 12 směn.

Snad je to dobře :D

anonym

Říkáš že děkuješ za jakoukoliv odpověď ? Místo vysedávání u PC si to spočítej sám.

Kelt

Je třeba pochopit zadání a zapsat to do rovnice. Je to rovnice o jedné neznámé x, což je počet směn. Víme, nebo je zřejmé, že dělník má vyrobit určitý počet součástek. Má normu, kterou musí denně udělat. Když udělá více, bude rychleji hotov, to znamená, bude to dělat méně směn.
84 x ´= (84+28).(x-3)
To si roznásobím a vypočítám x.
Pro správnost si vyřeš zkoušku s příslušnými hodnotami výrobků a směn.

Ouje

Nevím si rady, proto zde píšu, jasně že by pro mě bylo lehčí vypočítat si to sám, ale já nevím jak…