krftwrk

Vypraveni v ich-forme

Kdyz mam napr. zadani: bratruv pribeh vypraveni v ich-forme, tak je to mysleno jako, ze JA jsem ten bratr a vypravim svuj pribeh, nebo ze to vypravim jako nekdo jiny (napr jako vedlejsi postava, co byla v tom deji pritomna atd).....

Dekuji za odpoved

Nejlepší odpověď
annas

Ich- forma – vypravujete příběh v první osobě jednotného čísla, to znamená, že jste autor a zachyujete příběh svými očima. Jako byste psal životopis, tedy svou autobiografii.

Okopírovala jsem vám kousek vypravování v ich-formě.

Vystoupila jsem z lázně. Vytřela si vodu z vlasů a důkladně se osušila, nezapomněla jsem ani na kůži mezi rudě nalakovanými prsty svých štíhlých nohou. Otřásla jsem se zimou, ale počkala na služebnou, až mi oblékne župan a teprve potom jsem se odebrala do ložnice osvětlené plameny stravujícími polena v mohutném mramorovém krbu.

Když byste psal o svém bratrovi, co zažil atd., tak píšete o něm – je to er forma. I když se můžete s některými jeho myšlenkami ztotožnit.

Příklad er- formy.
Awly vystoupila z lázně. Vytřela si vodu z vlasů a důkladně se osušila, nezapomněla ani na kůži mezi rudě nalakovanými prsty svých štíhlých nohou. Otřásla se zimou, ale počkala na služebnou, až jí oblékne župan a teprve potom se odebrala do ložnice osvětlené plameny stravujícími polena v mohutném mramorovém krbu.

Doplňuji:
Uvědomila jsem si, že jsem nenabídla možnost, jak využít ich formu a vyprávět bratrův příběh.

Můžete vhodně uvést v úvodu. Např. Zaujal mě příběh, v němž můj bratr naznačil, co se mu stalo Proto mu předávám slovo, abych se dověděl víc nejen já, ale rovněž i vy.
"Tehdy a tehdy … … "
Někde uprostřed bratrova vypravování můžete doplnit svůj názor. Jsem napjatý, jak příběh bude ppkračovat.

V závěru pak zhodnotíte.

Nebo s bratrem jsme prožili … Nejlépe to poví on sám – příklad jsem uvedla. Necháte vyprávět jeho, občas něco doplníéte, nikoliv otázkou – to by šlo o du-formu.

Takže v této ich -formě, jste subjektivním vypravěčem, nikoliv autorem . Vyprávíte tak, jste viděl to, co se stalo.

Můžete spojit řeč vypravěče s řečí postavy. Využít přímou, nepřímou či nevlastní přímou řeč.

Záleží opravdu na tom, jak vypravování pojmete. Je to poněkud náročnější než jen forma ich nebo er.

Další odpovědi
Hamon

Myslím, že obě formy vyhovují zadání.
Doplňuji:
Annas: ale vypravěč může v ich-formě vypravovat, jak se bratrův příběh udál z jeho pohledu. Tj. sledoval jsem bratra, jak se z něj pomalu stává krtek. Říkal jsem mu: kašli na Internet, jdi ven…
Proto zadání vyhovují obě varianty.

Hamon

Anas: a proč by neměl?

annas

Včera i dnes jsou moje Dny blbci. Mám zkušenosti z praxe.

Ale o to nejde. Chybně jsem větu formulovala – mělo být „musí dávat pozor, aby dodržel ich formu“.

Domnívala jsem se, že jsem poznámku smazala. Ale posunula ji dole. Až jsem odpověď odeslala, zjistila jsem omyl.

Psala jsem hned ráno adminům, aby větu smazali. Zatím se tak nestalo. Proto jsem se v diskuzi nevyjadřovala. Díky. 🙂