zajda

Výpověd ze zaměstnámí

Dobrý den ,chtěl bych se zeptat:v současné době jsem v prac,neschopnosti .Po ukončení mi chce zaměstnavatel dát výpověd. Může mi ji dát kvůli tomu že jsem častěj nemocen? A mám nárok v tomto případě na odstupné?Děku­ji Otto

Odpovědi
standa

Zaměstnavatel vám může dát výpověď POUZE na základě zákonného důvodu (narozdíl od zaměstnance, který může dát výpověď i bez udání důvodů), které jsou definovány v ustanovení § 52 Zákoníku práce (viz zdroj).

A „častá nemocnost“ zcela určitě zákonným důvodem není…, takže taková výpověď by byla neplatná.

Ale zaměstnavatel by teoreticky mohl uplatnit důvody uvedené v odstavcích „d“ a „e“, tj. vyzval by zaměstnance, aby si od závodního doktora nechal vystavit lékařský posudek, který by teoreticky mohl výkon práci zakázat

Na odstupné byste měl nárok jedině v případě, že byste obdržel výpověď z tvz. ´organizačních důvodů´ (§ 52/a-c)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx