Avatar uživatele
Registrovaný

Výpověd ze zaměstnámí

Dobrý den ,chtěl bych se zeptat:v současné době jsem v prac,neschopnosti .Po ukončení mi chce zaměstnavatel dát výpověd. Může mi ji dát kvůli tomu že jsem častěj nemocen? A mám nárok v tomto případě na odstupné?Děkuji Otto

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Zaměstnavatel vám může dát výpověď POUZE na základě zákonného důvodu (narozdíl od zaměstnance, který může dát výpověď i bez udání důvodů), které jsou definovány v ustanovení § 52 Zákoníku práce (viz zdroj).

A "častá nemocnost" zcela určitě zákonným důvodem není..., takže taková výpověď by byla neplatná.

Ale zaměstnavatel by teoreticky mohl uplatnit důvody uvedené v odstavcích "d" a "e", tj. vyzval by zaměstnance, aby si od závodního doktora nechal vystavit lékařský posudek, který by teoreticky mohl výkon práci zakázat

Na odstupné byste měl nárok jedině v případě, že byste obdržel výpověď z tvz. ´organizačních důvodů´ (§ 52/a-c)

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast2h4.aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2166
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.