marpet

Výpověď z nadbytečnosti

Může se zaměstnanec,který dostane výpověď z nadbytečnosti bránit tím ,že má kvalifikaci pro výkon práce a oblíbenější kolega paní vedoucí ji nemá.
Doplňuji:
Děkuji.Vykonávají funkci naprosto stejnou.Mají i stejnou pracovní smlouvu.

Nejlepší odpověď
standa

Dovolím si s Jakubem zdvořile nesouhlasit, protože (nejen) podle rozsudku Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 2739/2008, ze dne 2. 7. 2009 (viz níže) lze důvodně předpokládat, že v otázce naznačené skutečnosti mohou být na překážku platnosti takovéto výpovědi z nadbytečnosti…

Samozřejmě, že podání žaloby na neplatnost takovéto výpovědi nezvládne laik a bude nutná konzultace s advokátem specialistou na pracovní právo.

Já bych do toho na vašem místě šel 🙂

Výňatek z výše citovaného rozsudku Nejvyššího soudu:

Jestliže se však z hlediska potřebného profesního složení zaměstnanců nestává nadbytečným DRUH PRÁCE sjednaný pracovní smlouvou propouštěného zaměstnance (jeho pracovní činnost), nemůže být jiná okolnost spočívající například pouze v jiném organizačním uspořádání podniku podkladem pro skončení pracovního poměru výpovědí podle ustanovení § 52 odst. c) zák. práce

Další odpovědi
Jakub

Bránit se může, ale k ničemu nedospěje. Nadřízený vždy zdůvodní, že funkce, kterou zrušil , je nadbytečná. I , když vytvoří jinou funkci a povinnosti vyplývající z funkce zrušené, této funkci přidělí.