beloved

Výpoveď v zamestnaní – Čo sa stane, ak nepríde do práce kde dal výpoveĎ? Môžu mu výplatu naozaj zastaviť?

Môj manžel dal v práci výpoveĎ. Zamestnávateľ mui povedal, že ak odíde hneď zariadi, že na výplatu nedostane ani korunu, zariadi, že nedostane nič ani z ÚP a že už nikde v Prahe si prácu nenájde. Tak má výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Našiel si ale niečo iné, kde mán nástup ihneĎ. Čo sa stane, ak nepríde do práce kde dal výpoveĎ ? Môžu mu výplatu naozaj zastaviť ?

Nejlepší odpověď
arygnoc

súčasná legislatíva povoľuje mať viacej tzv. hlavných pracovných pomerov.

takže nastúpiť na nové pracovisko môže (keď bude stíhať obe zamestnania).

otázka pracoviska, z ktorého chce odísť:

  • môže odísť dohodou, a to aj hneď, ale súhlasiť musí i zamestnávateľ.
  • musí podať výpoveď s riadnou výpovednou lehotou, a to buď podľa zp alebo lehotou dohodnutou v pracovnej zmluve.

doporučujem konzultáciu s právnikom, ktorý môže nájsť „zákrutu“ v pracovnej zmluve, ktorá umožní okamžitý odchod bez postihu (a že tých „zákrut“ je!).

ohľadne mzdy:
vyplácanie mzdy, odmeny za vykonanú prácu, je stanovené v zp a pracovnej zmluve. nedodržanie výplatneho termínu dohovoreného v pracovnej zmluve JE dôvod pre okamžitú výpoveď zo strany zamestnanca.

zamestnávateľ v žiadnom prípade NESMIE mzdu zadržiavať.

doporučujem so zamestnávateľom komunikovať (po príprave, resp. konzultácii s právnikom) a snažiť sa nájsť zmierlivú cestu, vysvetliť si, čo komu hrozí pri tom či onom postupe, neuškodí si hovory i nahrávať (tam už sa dá potom hovoriť i o vyhrážaní, takže pozor na slová!).

postup ignorácie postoja súčasného zamestnávateľa nedoporučujem, skutočne môže absencia spôsobiť problémy v posudkoch (referenciách) či na úp.

treba si uvedomiť, že aj nový zamestnávateľ sa môže zamyslieť:

  • čo keď to urobí aj nám?,

treba ho na tento fakt upozorniť a povedať mu, že pokiaľ má záujem, musí proste počkať – jeho nátlak na okamžitý nástup u tohoto konkrétneho záujemcu je neférový (no, zamestnenacká etika v čr ešte stále moc nefunguje).

je to zapeklitá situácia, pomôže iba rozumná argumentácia podložená paragrafmi, keď sa nedá rozumne dohodnúť.

:-Q

Další odpovědi
anonym

Samozřejmě, že mohou (krácení mzdy při ´absenci´).
Může dostat k úhradě i případné škody, které svou nepřítomností zaměstnavateli způsobí.
Podobný postup rozhodně nedoporučuju.
😉

mosoj

Je to nefér vůči zaměstnavateli !!! Současný zaměstnavatel má téměř ve všem pravdu, navíc pokud vašemu manželovi neukončí pracovní poměr ( a on ho neukončí) bude pracovat načerno ( pokud to nový zaměstnavatel dovolí) se všemi možnými dopady.

da ny

Ze ZP:
http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-262-2006-sb-zakonik-prace/f3053506/

Okamžité zrušení pracovního poměru je možné, pouze z těchto důvodů:
ZP § 56
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

  1. podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
  2. zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).

(2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3."

ivzez

Jakou šanci bude Váš manžel mít v novém zaměstnání,
pokud se zaměstnavatel dozví o tom, že do předchozího
zaměstnání prostě přestal chodit? (Nepochybujte o tom,
že by se to nedozvěděl.)

Zaměstnavatelé dnes mají zájem o loajální zaměstnance,
nechtějí zaměstnance, kteří by jim klidně provedli to,
co Váš manžel nyní zamýšlí.

Výpověď na sebe váže dvouměsíční výpovědní dobu,
která platí pro zaměstnavatele i pro zaměstnance.

Výplatu „mu zastavit“ nemůžou, ale klidně to udělají -
budou vědět, že je Váš manžel nezažaluje…

A opravdu můžou zařídit, že Váš manžel nebude mít v případě,
že jeho další zaměstnání skončí ve zkušební době (což se mi jeví
jako dost pravděpodobné), nárok na podporu.

Navíc bude zaměstnavatel oprávněn po Vašem manželovi
vymáhat škodu, kterou mu svou neomluvenou absencí způsobí.

Podle mne by bylo rozumnější se s novým zaměstnavatelem
pro začátek dohodnout na zkráceném úvazku a do nového
zaměstnání chodit až po skončení pracovní doby ve stávajícím
zaměstnání. Případně mu může nabídnout práci o víkendu apod.

@ Arygnoc:

Důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru je nevymlacení mzdy
nebo její části v zákonné lhůtě 15 po období splatnosti mzdy.
Výplatní termín určuje zaměstnavatel, který má právo jej i měnit.