Loner5

Výpověď v těhotenství

Dobrý den, potřebovala bych poradit v teto situaci: Nastoupila jsem do prace 15.Května 2010 , 1. listopadu jsem nastoupila na rizikové těhotenství na neschopenku, která nadále trvá. 1.ledna mne propustili z prace. Nyní nevím, jestli mám nárok na mateřskou nebo místo mateřské budu mít vyplácenou nadále neschopenku a jestli mám nárok si vybrat 3 letou rodičovskou nebo 4 letou … nebo jsem automaticky zařazena do 4 leté z důvodu ztráty práce. A jaký je rozdíl mezi 3 letou a 4 letou rodičovskou, když jsem se všude na internetu dočetla, že tak i tak se bere rodičovská 3800kč. A co se tím teď pro mne mění, když mi zaměstnavatel dal výpověď. Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
K.l.a.r.a

ahoj, neuvádíš bližší důvody, proč tě propustili.
V zásadě platí, že těhotnou zaměstnankyni propustit nelze. Jsou však výjimky – například pokud zaměstnavatel ruší nebo přemisťuje provoz (což by mohl být tak tvůj případ).
Tak či onak se pro Tebe podle mě nic nemění: mateřskou budeš mít stejnou (výpočet ze mzdy) a rodičák si můžeš vybrat, jaký chceš (ten se bude vypočítávat ze mzdy před nástupem na nemocenskou).
Háček není v tom, zda jsi nebo nejsi v platné či neplatné výpovědi, ale zda máš splněnu podmínku dostatečného počtu dní placení pojistného.

Zdroj: http://finexper­t.e15.cz/kdo-ma-a-nema-narok-na-materskou

Další odpovědi
noen

Pokud jste na neschopence, tak vás propustit nemohou, pak po ukončení nemocenské hned půjdete na mateřskou, kterou by vám měl platit zaměstnavatel, podle průměru. Po ukončení mateřské nastoupíte na rodičovskou. Pokud budete v té době mít podepsanou výpověď, což nevím jestli nemáte ze zákona v těhotenství nárok na ochranu proti výpovědi, myslím, že tam něco takového pro těhule udělali, pokud ochrana neník, tak budete evidována na PÚ, takže budete mít určitě 4 letou variantu = 3800,–-. Pokud se ještě existuje zákonná ochrana, tak si vyberete variantu sama, 3 roky se vyplatí asi nejvíce = 7600,–- a pak máte nárok se vrátit zpět do zaměstnání, kde vám musí zaměstnavatel nabídnout stejnou pozici, popř. jinou, ale ve stejném platovém výměru a musíte mu ji odsouhlasit písemně! Po návratu vás nemůže hned vyhodit, to by musela firma zkrachovat a měla byste nárok na odstupné!

Loner5

Vypoveď mi dali z důvodů, „že museli obsadit moje místo a že prý se pracovní smlouva každé 3 měsíce obnovuje pokud jsou spokojeni“. Pracovala jsem tam 5 měsíců a nyní když jsem otěhotněla a šla na rizikové těhotenství, mě vyhodili . Ale nepříjde mi to v pořádku …