oli

Výpověď – proč?

Dobrý den nastoupila jsem do práce na smlouvu,která byla na dobu neurčitou.Byla jsem tam od rána do večera.V pondělí jsem šla na neschopenku se zádama a mám doporučené rehabilitace.Doz­věděla jsem se,že mi zaměstnavatel dal výpověď už v pátek.Proč mi to neřekl?A ještě jak se počítá nemocenská těm kalkulačkám nerozumím.Mám částečný invalidní důchod.Děkuji

Nejlepší odpověď
standa

Protože z dotazu není zřejmé z jakého důvodu jste obdržela výpověď, tak svoji odpověď zaměřím jiným směrem:

  • aby byla výpověď platná, tak vám musí být předána do vlastních rukou

(§ 334/1 zákoníku práce)

  • až na výjimky vám zaměstnavatekle nemůže dát výpověď v ochranné době (např. když jste nemocná)

(§ 53/1)

  • nemocenská se vypočítá ze ´základu´, který se zjišťuje určitým způsobem z posledních 12ti měsíců
  • níže máte odkaz na kalkulačku, které budete určitě rozumět 🙂 do příslušného okenka zapište odhadem vaši průměrnou měsíční hrubou mzdu za poslední rok, stiskněte vypočítat a objeví se vám výsledky, které lze interpetovat takto:
  1. první položka bude vždy nula 🙂
  2. druhá položka je částka na den, kterou vám zaplatí zaměstnavatele
  3. a ty další položky vám bude vyplácet sociálka, ale s určitým časovým odstupem

http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/nemocen­ska-2010#nemocenska2010

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast13h14­.aspx

Další odpovědi
sobol

Výpověď pokud byla dána v pátek, musela byste ji v pátek podepsat, nepodepsaná výpověď je NEPLATNÁ!!! Ať je to dohodou, nadbytečnost nebo hrubé porušení prac. kázně. Každopádně jestli vám dal výpověď v pátek pro nadbytečnost máte 2 měs. výpovědní lhůtu a 3 měs. odstuoné (nebo dohoda o 5 měs. odstupném bez výpovědní lhůty), ale jestli marodíte (do 14 dnů od podání výpovědi) tak jste v ochranné lhůtě kdy vám je normálně vyplácena nemocenská. Nenechte s sebou „vyjebat“, bohužel je to další typicky český folklór.