Marťas Q9

Poradíte, jak má vypadat smlouva/dohoda, kterou je třeba uzavřít mezi rodinnými příslušníky v rámci OSVČ?

Vypomáhám své matce v její živnosti a „beru za ní směny“, tzn. po škole zde trávím cca. 5 hodin denně (to by se ale dalo zkrouhnout dolů, přeci jen mi nikdo nemůže dokázat, jak často tam vlastně pobývám). Tato má výpomoc je bezplatná, nikdo si mě z daní neodškrtává. Mám ukončenou povinnou školní docházku. Pracuji s potravinami, a tudíž mám i obstaraný zdravotní průkaz.
Bylo mi však řečeno, že musím mít s rodičem uzavřenou jakousi smlouvu, či dohodu apod. Netuším však, jak má tato dohoda vypadat, jaké má mít náležitosti, zda-li je nutné notářsky ověřit atd. Byl by někdo schopen mě v několika krocích provést sepsáním tohoto dokumentu? Děkuji.

PS: tuto otázku jsem zde položil již dvakrát, nikdo mi zatím nedokázal zprostředkovat úplné řešení a každý příspěvek si odporuje.
https://m.odpo­vedi.cz/otazky/ne­existuje-zpusob-jak-se-mohu-branit-coi
https://m.odpo­vedi.cz/otazky/mo­hu-vypomahat-v-zivnosti

Původní neotázka
Výpomoc rodinného příbuzného OSVČ

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

§ 132 zákona o zaměstnanosti doznal změn. K dnešnímu dni zní takto:
Fyzická osoba, která se zdržuje na pracovišti kontrolované osoby a koná práci, je povinna orgánu kontroly prokázat svou totožnost občanským průkazem nebo cestovním dokladem.

Další postup už je na posouzení inspektora. Jestliže zjistí, že konáte nějakou práci, tak se asi bude zajímat, zda jste v pracovněprávním vztahu (například máte uzavřenou dohodu o provedení práce), nebo jste spolupracující osobou (přihlášená na FÚ, na ZP a na OSSZ).

Můžete mít v šuplíku připravenou dohodu o provedení práce, výkon práce dle potřeby, max. 300 hodin za rok. Jestliže za celý rok nepřijde inspektor, tak otec nemusí nic proplácet, zkrátka nevznikla potřeba, abyste pracovala.

https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/prace-nacerno-pomoc-pribuznym-pokuta-soud/r~1144d1d0­611611e49b26002590604f2e­/?redirected=14995895­18

http://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/vetsine-podnikatelu-pomaha-rodina-vime-jak-pribuzne-legalne-zamestnat/

Další odpovědi
Drap

Stačí běžná dohoda o provedené práci s uvedením že bude bezplatná. Ono i s tou smlouvou to neni tak jednoznačné. Bohužel někteří pracovníci to vyžadují. Pokud už takovou dohodu budeš jako spolupracující osoba mít, je to možno využít i při výpočtu daní.

Hlada

Odpovědi na předchozí otázky si neodporují. Žádná smlouva není potřeba.
Pokud se bude rozdělovat zisk, musí být dítě hlášeno na ŽÚ jako osoba spolupracující. Zároveň si musí platit pojistné.
Pokud je spolupráce bezplatná, také není potřeba žádná smlouva. V odkazu z předchozí otázky je to jasně uvedeno.
Pokud paní z ČOI nějakou smlouvu vyžaduje, měla by uvést, podle jakého zákona.

Zdroj: http://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/vetsine-podnikatelu-pomaha-rodina-vime-jak-pribuzne-legalne-zamestnat/

mosoj

Matka je OSVČ. Z textu vyplývá , že zřejmě vykonává práci pro další objekt.
Tento objekt může zajímat pouze přenesení odpovědnosti na tebe, či doklad o způsobilosti uvedenou činnost provádět.

http://www.su­ip.cz/otazky-a-odpovedi/pracov­nepravni-vztahy/nelegalni-zamestnavani/vy­pomoc-rodinnych-prislusniku-1/

ivzez

Odpovědi na předchozí dotazy si neodporují. Co (míním konkrétně)
se Vám zdá nesrozumitelné? Nebo co konkrétně si v nich odporuje?

Jde-li o bezplatnou výpomoc člena rodiny, není potřeba mezi členy
rodiny uzavírat žádnou dohodu ani smlouvu. Pokud by se ale rozděloval
zisk i na tuto osobu, muselo by jít o spolupracují­cí osobu.

Tvrdí-li pracovnice ČOI něco jiného, je dokazování na ní. Až bude
příště vyžadovat nějakou smlouvu nebo dohodu, požadujte od ní, aby
předložila příslušný právní předpis včetně konkrétního paragrafu.

_________
Poznámky:

(1)
Dohoda „o provedené práci“ neexistuje
a za odvedenou práci náleží mzda nebo odměna.

(2)
Odkazovaný článek vyšel na portálu Podnikatel.cz v roce 2012.
Od 1. ledna 2014 platí nový občanský zákoník, takže čísla paragrafů zmíněná
v článku už neplatí. Např. § 829 dnes spadá do oblasti rodinného práva.

(3)
»Vypomáhám své matce v její živnosti, „beru za ni směny“; po škole zde trávím cca. 5 hodin denně (to by se ale dalo zkrouhnout dolů, přeci jen mi nikdo nemůže dokázat, jak často tam vlastně pobývám).«

Doufám, že nejde o dotaz, jak podvádět. Nedoporučuji „zkrouhnout
dolů počet hodin“, radím postupovat v souladu s platnými zákony.

(4)
Než se příště „obujete do zákazníka“, představte si sám sebe na jeho místě. Zákazník neví, že „cedulka jenom odpadla“, vidí pouze to, že zboží není označeno tak, jak označeno být má.

Také by bylo dobré se zamyslet nad tím, proč se Vaše matka pustila
do podnikání, a jak (v čem) jí Vaše arogance vůči zákazníkům prospěje.

(5)
Mindráky si neléčí zákazník, který si oprávněně stěžoval,
ale ten, kdo nezvládl ani základy slušného jednání s lidmi.

_______

Než se do mne pustíte (stejně jako do toho zákazníka):
Proč Vám odpovídám? Abyste měl komu vynadat, nebo
abyste Vy ani Vaše matka neměli zbytečné problémy?

_______

Doplňuji:

Co přesně znamená věta „beru za ni směny“?
Jestli Vaše matka nepodniká sama, ale „pracuje jako OSVČ“ pro někoho
dalšího, je možné, že zákony porušuje i ona a „ten další“.

V takovém případě by pravděpodobně nešlo o bezplatnou
výpomoc matce, bylo by nutné smlouvu nebo dohodu uzavřít
s tím, pro koho „pracuje“ matka.

Můžete případně upřesnit zde dole v diskuzi?

Jiří Bohumil

Pokud nejde o jednorázovou bezplatnou výpomoc („laskavost“), kde stačí prokázání dokladem o příbuzenském poměru, jde o „práci na černo“.
Důkaz o provádění práce běžně (ne že jde pouze o jednorázový „záskok“,což je, dle Tvé otázky jasné) , mohou podat i svědkové.
Takže nejlepší řešení je Tvé přihlášení na FÚ, SP a ZP jako „osoba spolupracující“ a vše je vyřešeno.
V tomto případě nemusí být žádná smlouva ani dohoda.
Nutno pouze vědět, jaký podíl na koho, jde o procenta z příjmu, (manželka, děti) je možno převádět-vykazovat. A skutečně odpracované hodiny pak už nikdo nezjišťuje. Kontrole se předloží „daňové přiznání“.
Nakonec je možno také tímto způsobem i snížit, jak celkové odvody daně z příjmu, SP a ZP pro konkrétní osobu vlastnící ŽL a i při součtu s platbami osoby spolupracující to bývá výhodnější.
Jediná nevýhoda je, že je nutno 1 x za rok, společně s osobou vlastnící ŽL i za tyto osoby spolupracující vypracovávat příslušná přiznání a hlášení a platit jejich platby. Ale to většinou není velký problém, pouze, než se to zpracuje po prvé. Další roky už to jde celkem bez problémů.
A osoba vlastnící ŽL má nižší platby na SP a ZP, takže by měla, v případě nemoci, nebo odchodu do důchodu, nižší základ pro výpočty náhrad (důchodu).
Toť má vlastní zkušenost z období, kdy jsem byl OSVČ.

Marťas Q9

ivzez: To, co si dle mého odoruje jsou ta tvrzení, někteří mi tvrdí, že žádnou dohodu ani smlouvu nepotřebuji a zároveň mě odkazují na článek, kde se tak píše a druzí naopak.

  • Co tím myslíte, že dohoda o provedené práci „neexistuje“? Už v mnoha článcích a výpovědích jsem se dočetl o DPP
  • „beru za ní směny“ byl jen metaforický obrat. Matka podniká legálně a je skutečně zaregistrovaná jako OSVČ. Já jí jen usnadňuji život tím, že v obchodě pobývám za ní, aby se ona mohla věnovat jiným záležitostem
  • neptám se, jak obejít systém, ale jaké jiné řešení mi nabízí, neumožňuje-li mi ani jedna z dohod pracovat více jak 4 hodiny DENNĚ?
  • a posledně nemám zapotřebí se do nikoho obouvat, zvláště ne do vás, přes monitor, to radši upřednostním „face-to-face“

Co se týče toho „rozporu“ mezi mnou a zákazníkem – s upadlou cenovkou to rozhodně nesouviselo, byly za tím jiné důvody, a proto není až tak vhodné poukazovat na „aroganci“ spíše než na „právo svobodného projevu“. Nejsem impulzivní člověk, a opravdu si nelibuji v ječení na zákazníky (i když by si to mnoho zasloužilo), upřednostňuji chladný výraz, v takovém případě nemůže ani jedna strana nic víc dodat.

  • Co mě ale opravdu štve je váš postoj v této věci. Jste na tom jako většina, řídíte se zlatým pravidlem " Náš zákazník, náš pán." Svatá pravda. Chodí k nám mnoho lidí, mnoho odejde s nákupem. Pak se ale ukáží takové výjimky, kterým je záhodno, jak se mají chovat. A náhle jsem já ten, kdo nezvládá základy slušného chování? A je mi odepíráno právo odmítnout obsloužit zákazníka? Velmi podivné. A to už ani nezmiňuji, jakou drzost mají i vůči dospělé osobě, jakou je i má matka… Na mě si lidé často „otevírají hubu“ kvůli věku. Takže tak.

Jiří Bohumil:
Připadá mi zbytečné hlásit se jako „spolupracující osoba“, když na mě nikdo nix nevykáže. Cesta k tomu je komplikovaná, a měl bych zmínit, že matka je cizinka a já dítě, proto je pro nás složitější vyřizovat administrativu.
Můj jediný problém spočívá v počtu odpracovaných hodin. Stačila by mi dohoda o pracovní činnosti, ta mi však nárokuje max. 4 hodiny denně.