hannny

Poradíte mi s výpočty z chemie (pH)?

Dělám poznámky z chemie a na konci kapitoly jsou vždy otázky a úkoly, které se snažím zodpovědět. Ale nechápu, jak mám spočítat tyto příklady:

  1. Jaké je pH 0,0001 M roztoku silné jednosytné kyseliny? (Předpokládáme, že je tato kyselina úplně odštěpená.)
  2. Jaké je pH 0,001 M roztoku KOH? (Předpokládáme, že je KOH v roztoku úplně odštěpená.)

Kdybyste mi to vysvětlili i s postupem, budu vám moc vděčná :)

Odpovědi
Kelt

Tak jak se to učíš, když to nechápeš. Tam by měla být vysvětlena teorie i příklady. Kyselina jednosystná je třeba HA, pH je – log c. A koncentraci znáš a logaritmus počítat snad umíš. Koncentrace je molární, takže to máš přímo napsané. U hydroxidu je to stejné, ale pozor, vypočítáš tak pOH, takže ještě je třeba provést nějaký výpočet. Jinak odštěpená znamená disociovaná na ionty.