Romčachemča

Výpočty roztoků?

prosím potřebuji poradit z těmito příklady.. 1) Jakou molární koncentraci má půl litru roztoku chloridu sodného, do kterého jsme dali 70 g této soli? 2) Kolik gramů NaCl je obsaženo ve 420 cm3 jeho 1,8M roztoku? Děkuji předem:)

Odpovědi
Drap

Je zbytečné děkovat předem. Tady se domácí úkoly nevypracovávají. Napiš své řešení a někdo ti to možná zkontroluje.

mosoj

Ale vypracovávají. Jenomže chemii tady zná jenom pár lidí.

RyuzakiKate

Tyhlety příklady jsou základ… Je potřeba znát 4 základní vzorečky, který ti vždycky postačej na takovýhle typy příkladů, není v tom nic těžkého, jen si stačí uvědomit, co máš zadané a co potřebuješ spočítat. A samozřejmě je taky třeba umět upravovat rovnice. Takže:

w (hmotnostní zlomek) = hmotnost látky/ hmotnost celkového roztoku ; hmotnostní procento získáš vynásobením výsledku stem.

n (látkové množství) = m (hmotnost)/ M (molární hmotnost) ; jednotka [mol]

c (molární koncentrace) = n (l. množství)/V (objem) ; jednotka [mol/dm3] nebo [mol/l]

[ró] (řecké písmeno, značka pro hustotu) = m (hmotnost)/V (objem) ; jednotka [g/cm3]

ty jednotky s lomítkem prosím tě neznamenají děleno jako u těch vzorečků, ale opravdu se píše lomítko a čte se to např. jako „gram na centimetr krychlový“.

Lamalam

  1. Spočítej si hmotnost jednoho molu NaCl. Mělo by vyjít 58,5 g. Máš 70 g NaCl, to je 1,2 molu v půl litru roztoku. Po přepočtu na 1 litr vyjde molární koncentrace 2,4 .
  2. Máš 0,42 l roztoku, ten obsahuje 1,8 molu. Použij vzorec n=c*V. Vyjde 0,756 molu. Vynásob to molární hmotností, musí vyjít, že roztok obsahuje 44,23g NaCl.