Výpočtový list k nájemní smlouvě

Prosím poraďte.
Bydlím v nájemním bytě. Cena za nájem je 8000kč/měsíc, v této ceně nejsou zahrnuty poplatky za služby a média (uvedeno ve smlouvě), tudíž plyn a elekřinu si platím na své jméno u dodavatelů. Ovšem, majitel chce nyní po 5-ti letech pronájmu zpětně zaplatit zálohy za vodné a stočné, o kterých nikdy za tu dlouhou dobu nebyla řeč. Ve smlouvě je sice psáno, že součástí smlouvy je také výpočtový list, ale já jsem tento list za celých pět let neviděla a ani nepodepsala. Ve výpočtovém listě je uvedena položka za nájem 8000kč, a za vodné stočné 600kč, dále odpady, a společné prostory. Požaduje majitel bytu doplatek za 5let oprávněně?
Předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
kazisvět

Vidím to takto:

  • majitel nemůže požadovat peníze více než 3 roky dozadu, což je promlčecí lhůta dle obchodního zákoníku
  • majitel nárok na vodné+stočné (neplatíte-li jej přímo) + náklady na společné prostory má, i když Vám je nevyčíslil dopředu. Vy můžete pouze zpochybnit jejich výpočet.
  • pokud platíte poplatek za odpad obci přímo, majitel na to nárok nemá