Ronie

Vypočítání poměru.. Dokážete to někdo vypočítat? :) Díky :)

Malíř pokojů měl tajný postup na přípravu barvy se zvláštním odstínem. Jednou ho při práci sledoval jeho syn Pepík. Malíř si rozložil tři plechovky s bílou, červenou a modrou barvou. Každá obsahovala čtyři litry barvy. Potom postupoval takto: 1 l bílé barvy z první plechovky přelil do druhé plechovky s červenou barvou a směs dobře promíchal. Potom 1 l této směsi nalil do třetí plechovky s modrou barvou a promíchal. 1 l směsi z třetí plechovky vrátil do druhé, promíchal a 1 l směsi z druhé plechovky vrátil do první. Takto získal v první plechovce barvu žádaného odstínu. Pepík, veliký matematik, se snažil vypočítat poměr jednotlivých barev v první plechovce. Dokážete to i vy? Poměr napište v základním tvaru.

Nejlepší odpověď
bolak

Poměr mně vychází 3,168:0,672:0,160

čili 99:21:5 (bílá,červená,mo­drá), ale počítal jsem to tak trochu odhadem, takže nevím jestli je to správně ;)

Další odpovědi
Alesh

Snadné, ne? 😉
Celé to je potřeba po jednotlivých krocích správně evidovat:
stav – bílá – červená – modrá

  1. 4b – 4č – 4m
  2. 3b – 4č+1b – 4m
  3. 3b – 3,2č+0,8b – 4m+0,8č+0,2b
  4. 3b – 3,36č+0,84b+0,8m – 3,2m+0,64č+0,16b
  5. 3,168b+0,672č­+0,16m – 2,688č+0,672b­+0,64m – 3,2m+0,64č+0,16b

3,168 : 0,672 : 0,16 = 3168:672:160 = 198:42:10 = 99:21:5

Tak co, trefil jsem se? 😉

suaeda

bolak má výpočet poměru dobře. Já jsem na to šel po staru kupeckým výpočtem jako Alesh -množství v litrech přes excel. A pro kontrolu nakonec přepočetl na poměrné díly.
Možná nám někdo nabídne rychlejší a elegantnější výpočet.

Ronie

Dík moc.. :)