TimeyWimey43

Jak vypočítám průměrnou rychlost, znám-li rychlost, kterou jel první polovinu doby i druhou polovinu doby?

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak vypočítám průměrnou rychlost, znám-li rychlost, kterou jel první polovinu doby a rychlost kterou jel druhou polovnu doby.
Děkuji.

Odpovědi
Fyzik

průměr rychlostí.
Doplňuji:
Označme jako dobu, po kterou jel, t. Rychlost je definována jako dráha uražená za čas, tj s/t, je třeba spočíst dráhu.
t1 = t2 = t/2
s = s1 + s2 (v první polovině a v druhé polovině),
s1 = v1*t1
s2 = v2*t2
a pro průměrnou rychlost platí v = (v1*t1 + v2*t2)/t , postup je obecný.

po dosazení vyjde v = (v1+v2)/2, což je aritmetický průměr.

mosoj

  1. znáš rychlost v1
  2. znáš rychlost v2
  3. vozidla jela po dobu t
  4. tedy t/2 rychlostí v1 a t/2 rychlostí v2
  5. ujetá dráha je ( tv1/2 +tv2/2)
  6. s = (tv1/2 + tv2/2) ...... rychlosti znáš tak je dosaď např. v1 = 80 a v2 30km/hod
  7. s = 80t/2 + 30t/2
  8. s = (160t +60t)/4

průměrná rychlost vp = s/t
9. ((220t /4) / t) = vp
10. vp = 55 km hod

Vztáhni si to na tvoje rychlosti.

Úvahou se do dá vypočítat rychleji. Nicméně zde je matematické vyjádření.