Kanovka

Výpočet pravděpodobnosti

nemohu vyřešit toto zadání na pravděpodobnost:

Ve skříni jsou rozházeny 5 různé páry ponožek (jiné barvy). Ráno potmě žena vybere 4 ponožky.

Jaká je pravděpodobnost,

  1. že se z nich nechá sestavit alespoň jeden úplný pár?
  2. že se z nich nedá sestavit ani jeden pár?

Doplňuji:
ano je to tu potřetí, věnovala jsem tomu už nejméně deset hodin, dokonce ne sama, ale je nás nejméně dvacet a stále nikdo na nic nepřišel

Nejlepší odpověď
mosoj

Já vím že tato otázka je již zde asi po třetí. Rád bych ti pomohl ale maturoval jsem v roce 1963 a pravděpodobnost výhry 1. pořadí ve sportce 1 : 14 000 000 jsem si spočetl již tenkrát. Víc jsem počet pravděpodobností v životě nepotřeboval.

Přesto jsem na to doma do knihy mrkl, ale je to takové to abstraktní počítání a a to se již učit nebudu. Můj čas je totiž již hodně drahý. Moc ho již nemám a mám i jiné zajímavější zájmy, ale ty by jsi snad mohla nějakou tu hodinku tomu věnovat.

Tak promiń, mrknu se na to znovu a třeba tě to navede, pokud se neozve někdo chytřejší a nehoní tě čas jak mně. Problém je, že v knize, Přehled elementární natematiky, kterou vlastním, výpočet pravděpodobností zařazen není i když vím že jsme se to učili.

Je to opravdu náročnější na čas. Zde je třeba již pracovat s kombinaceni ( kombinačním číslem). A to se již opravdu učit nebudu. Nejde o matematický výpočet ale o logiku a algoritmus výpočtu.

Třeba tě nakopne některý z těchto příkladů.
Třeba ten s těma botama.

http://www.mat­web.cz/pravde­podobnost

Další odpovědi
manasek

Střílím od boku, ale abychom nedostali pár, vybíráme 2× 4 ponožky z 5.
2(5!/(5!(5–4)!))/(10!/(6!*(10–6)!))=0.0476
takže
a)0.9524
b)0.0476

Šlo by to i takovouto úvahou:
abych dostal ponožky vhodné parity, vybírám nejprve 5 z 10, pak 4 z 9, 3 z 8, 2 ze 7. Protože se nám hodí levé i pravé, vynásobíme 2×, tzn. dostaneme 2(5/104/93/82­/7)=0.0476

gino87

Proboha, to je naprosto triviální, vyřešil jsem to z hlavy.
Když nechceme mít pár, postupujeme ve 4 krocích takto:

  1. s jistoutou nemáme pár P1=1
  2. 8/9 zbývajících netvoří s první pár P2=8/9
  3. 6/8 netvoří pár s vybranými dvěma P3=3/4
  4. 4/7 netvoří pár se 3 vybranými P4=4/7

Všechny uvedené jevy musí nastat, takže výsledná pravděpodobnost P=P1P2P3*P4=24/63
Opačný jev P´=1-P=39/63=13/21

Odtud máme odpovědi na obě otázky