DaveR

Výpočet dvou různých procent?

Příklad:
Úspěšnost kondomu je 93%.
Úspěšnost antikoncepce je 99%.
Jaká je úspěšnost obou věcí použitých zároveň?
(Přece to není 192% a zároveň to musí být více než 99%.)
Výsledek a výpočet (vzorec) prosím.

Nejlepší odpověď
Dochy

Kondom je ale druh antikoncepce. 😉
Jinak při počítání se vychází z kontextu. Pokud by byli dvě nezávislé metody zajištění, kdy jedna má úspěšnost 93, druhá 99 a stačí aby alespoň jedna fungovala, pak pro výpočet celkové spolehlivosti by to v tomto případě bylo:
7% pravděpodobnost neúspěchu jedné (tedy 0,07)
1% pravděpodobnost neúspěchu druhé (0,01)
Pravděpdoobnost neúspěchu celku by pak byla 0,07*0,01=0,0007, tedy 0,07%.
Spolehlivost by tedy byla 99,93%

Další odpovědi
mosoj

99 + 1*93/100 = 99,93 %
Doplňuji:
Počítal jsem prostou úvahou. 99% případů pokryje 1. metoda. Zbývá 1 procento a to musí pokrýt druhá metoda, tedy 93 % z 1 %.

autacek

To co tě zajímá je pravděpodobnost, výpočet uvedu na příkladu, počítat to ale nemám čas…

Jaká je pravděpodobnost, že na obou kostkách padne šestka? Jako první musíme spočítat Ω, tj. množinu všech jevů. Musíme spočítat všechny možnosti, jaké můžou nastat. Takže když nám na první kostce padne číslo 1, tak na druhé může padnout číslo 1 až 6. Tím jsme našli šest možností. Když na první kostce padne číslo 2, mohou na druhé kostce padnout opět čísla 1 až 6; tím jsme našli dalších šest možností. A tak dále pro všechna čísla, která mohou padnout na první kostce.

Vzorce i bližší popis pak nalezneš tady.. http://www.mat­web.cz/pravde­podobnost