VeRe1983

Vyplatí se topit jen pár hodin denně?

Mám ústřední topení, takové to velké těleso které není pod oknem, ale na stěně vedle balkonových dveří. Podlahová krytin lino Pokud jsem v rámci paneláku rohový byt, přičemž sousedka vůbec netopí, byt pode mnou je prázdný a byt nade mnou možná topí. Spotřeba je odečítána sondami na tělese. Vyplatí se průběžně po rozehřátí zavírat ventil dokud těleso nevychladne, anebo případně topit jen ve dne a topení na noc zavírat?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Ne

Lépe je instalovat programovatelnöu termohlavici na ventil a nastavit teplotu dle potřeby v programu na celých 24 hodin a případně i jednotlivé dny.
Odkaz na tento produkt:
https://www.con­rad.cz/progra­movatelna-termostaticka-hlavice-eq-3-n-5-az-29-5-c.k1168832

Další odpovědi
marci1

Ne

Nejlépe je topení při nepřítomnosti v bytě ztlumit na menší stupeň (ne zcela vypínat-při znovu zapnutí se spotřebuje více tepla), po příchodu domů přidat a na noc opět trochu ztlumit (ne úplně stahovat). 🙂

cukrar

Ne

Velké výkyvy topení se nevyplatí.

autacek

Ne

Vzhledem k tomu, že nově se počítá spotřeba ze 70% dle podlahové plochy, tak nemá cenu za tu případnou drobnou úsporu/neúsporu, mrznout.

Kepler

Ano

Nedávno se to tady řešilo a zastávám stále stejný názor: topím jen podle své potřeby abych měl tepelnou pohodu a topit v noci je zhola zbytečné. Důvod je naprosto jednoduchý: čím nižší je rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku, tím menší jsou tepelné ztráty.

anonym

Já se rozhoduji pro sálovou nebo akumulační krbovou vložku http://www.fla­men.cz/cz/pro­dukty/krby/sa­lave-a-akumulacni-krby/ jaký máte názor k tomuto topení?

Dochy

co se týče finenčního dopadu na Tebe tak těžko říct. Nevíme jaká máš měřidla a jak se pak teplo u vás rozpočítává. Pokud se nemýlím tak teď rozpočítávání nákladů na teplo není zákonem dané zcela přesně, jen jsou nějaké meze do kterých se pravidla musejí vejít…

Co se týče teploty, mně 23 řipadá docela dost. To bych asi dlouhodobě nezvládl. Máme v obýváku nastaveno 20–20.5 přes den, v noci cca 19. Ale tepelná pohoda je dost individuální a kromě teploty vzduchu změřené nástěným teploměrem je důležitá třeba i teplota stěn, podlahy apod…

VeRe1983

Měřidla mám Ista. s dvěma LEDkami a displejem, kde se pravidelně střídají dva údaje, typové označení jsem žel nedohledal ani na Google. Ohledně rozúčtování tak právě přišla nová vyhláška která měla být údajně namířená vůči setřílkům, ale právě jejich zavedením jsem loni zaznamenal obrovský přeplatek. Oněch 23°C mi taky přijde dost, ale zase 20°C málo, to už vyloženě dýchám chladný vzduch. Údaj 20°C je na nástěnném no name teploměru. Který je ale právě na zdi, která sousedí s netopící sousedkou. Čili těžko říci, kolik je reálně v místnosti stupňů.

VeRe1983

Díky všem za názor. Co se týče výpočtu jak psal autacek tak právě došlo loni k uvedení nějaké nové vyhlášky, která mění přepočet, takže i z tohoto hlediska by mě to zajímalo. Já osobně jsem většinou míval nedoplatky, ovšem loni jsem měl přeplatek 6000 Kč. Zejména kvůli úsporám za teplo. Nevím tedy dokdy jsem mrznul, ale ano…chodil jsem doma ve svetru jako nyní. Jak psal marci, to je logické. Já když jsem loni někam chodil, tak jsem topení odstavil zcela a pak roztopil. Ale že bych jel na den/noc to ne. Takže podle odpovědi tedy v noci topit na stupeň 1 a ve dne dejme tomu 3? Jak psal Jiří Bohumil, tu hlavici zvážím. Kolik je optimální teplota? Bez topení mi teploměr nad stolem ukazuje 20°C a i ve svetru cítím zimu. Poté, co roztopím na chvíli těleso a provedu odstávku a vytopí se místnost, je 23°C to vnímám již jako příjemné, le není to příliš a tudíž neekonomické?