Ananaska

Vyplatí se studovat obchodní akademii a laboratorního asistenta?

Dobrý den, vyplatí se studovat obchodní akademii a laboratorního asistenta? Máte s těmito obory zkušenosti? Jaké?
Jestli jste tyto obory studovali tak by mě zajímalo, na jaké pozici pracujete a jaký máte plat.

Nejlepší odpověď
annas

Rozhodnutí je na vás. Pokud nuevažujete o vysoké škole, kdy je lepší gymnázium. .

Z obchodní akdemie se z vás stane úředník, myslím si, že v době, kdy se snižují stavy úředníků v souvislostí s prací na PC, není příliš dobrá perspektiva. Naučíte se účtovat, třeba můžete pracovat v domácí firmě.

Nikdo neví, jak to bude za 4 roky., pokud si budete podávat příhlášku. pro další šk. rok.

Laboratorní asistent má větší perspektivu. Podívala jem se na uplatnění v praxi:

„Absolventi se po ukončení studia a úspěšném vykonání maturitní zkoušky uplatní v klinických laboratořích, zejména v laboratořích klinické biochemie, hematologie, krevní transfuze, histologie, mikrobiologie a imunologie. Absolventi, kteří úspěšně vykonali maturitní zkoušku, se mohou dále vzdělávat na vysokých nebo vyšších odborných školách, zejména ve zdravotnických oborech a v odborných kurzech pro zdravotnické pracovníky“

http://www.in­foabsolvent.cz/O­bory/KartaObo­ru/5343M01

Důležité je, aby vás studium bavilo – je opravdu rozdíl mezi oběma obory. Rozhodmutí je jen a jen na vás. Popovídejte si s rodiči, jaký mají názor.

Další odpovědi
Drap

Každé studium se vyplatí, pokud studuješ pro svou osobu a ne že tě někdo donutí.

Edison

Vystuduj obchodku a pak si to spočítáš… Ale myslím, že dojdeš k podobným výsledkům, jako ostatní. 😁 Rovněž není asi k zahození, když si laborant dovede spočítat, jestli se mu ta laborka, testy a pokusy vyplatěj.

ivzez

Pro člověka, který se takto ptá, se studium nevyplatí.

Studium se vyplatí člověku, který obor vybírá
podle svých schopností, dovedností a zájmů.

dalie

Daleko více laboratorního asistenta, absolventů z obchodek je mraky, ještě lepší je však farmaceutický asistent, tam je uplatnění jisté

Palpatine

Ivzez ty vaše rady jsou vážně k nezaplacení. Ne každý má nějaký sen nebo představu o tom, co bude v dospělosti vykonávat za povolání. Já osobně jsem si taky obtížně vybíral obor na střední školu. Věděl jsem jen to, že chci aspon maturitu. Obor jsem si vybral náhodně. Na ní je dobré to, že se alespon zajímá o to, co by mohla studovat. Není v žádné případě pravda, že se studium nevyplatí člověku, který se ptá. Nemůžete jí mít za zlé, když se ptá, zda-li se jí studium onoho oboru vyplatí a jaké bude mít využití. V dnešní době je to zvláště důležité, protože hodně oborů zaniká. U některých je zase příliš vystudovaných ale bez uplatnění, protože volné pracovní místa nejsou. Tohle není vůbec o zájmech a schopnostech. Holka klidně být chytrá může. A schopnosti na to vystudovat obor taky ale ptát se není na škodu. Lepší je se zeptat než mlčet a být neinformován.

ivzez

Já jí to za zlé nemám, jen upozorňuji, že pro člověka, který vybírá „přes výhodnost“ se studium nevyplatí.

Nevím s kolika mladými lidmi máte zkušenosti a kolik jste jich učil/a. Podle mých zkušeností je to tak, jak píšu.

Palpatine

No je to váš názor. Já sám jsem mladý člověk, takže své generaci taky rozumím. Naopak mi přišlo, že učitelé v tomto ohledu studentům moc nepomáhají. A nemůžete soudit jen podle sebe. Každý člověk má jinou povahu. Pro mne bylo a je odjakživa nejvíce motivující právě výhodnost. Netvrdím, že není lepší, když člověk jde studovat to, co ho baví a stačí na to jeho schopnosti. Jen tvrdím, že ne každý má nějaké představy co by ho mohlo bavit. Nebo nemá dostupné prostředky studovat to, co je v jeho zájmu.

ivzez

Píšete mi, že nemohu soudit jenom podle sebe. Ale to já – na rozdíl od Vás – nedělám.

Tipovala jsem, že budete patřit mezi mladší s menším množstvím zkušeností.

Výběr studijního oboru podle jeho „výhodnosti“ v okamžiku výběru je nesmysl. Už v průběhu studia se může situace výrazně změnit.

Každý člověk by měl vědět, co jej zajímá, co ho baví, a k čemu má vlohy. Tím vším by se měl řídit při výběru studia.

Lze sice vystudovat nějaký obor a potom se věnovat něčemu jinému, ale je to zbytečně náročná cesta.

A nemá-li někdo opravdu žádnou představu, pak je rozumnější se obrátit na odborníky v pedagogicko psychologické poradně. Další možná porada je na úřadu práce (pomoc při výběru budoucího povolání) a v neposlední řadě školní psychologové a učitelé ZŠ/SŠ. Názory laiků v tomto ohledu moc nepomohou.

Není-li někdo schopen si zjistit ani to, kdo mu může s výběrem pomoci, je podle mne otázka, jestli vůbec má pro studium vlohy…

Palpatine

No ivzez neměla byste opět usuzovat něco o čem nevíte. Možná se vám zdám jako někdo s méně zkušenostmi. Vy však o mém životě nevíte nic. A možná byste byla i překvapená. Ano starší lidé sice mají zkušenosti, ale mladí lidé zase vidí svět trochu jinak a ve své době se vyznají lépe.

Podle mě nemáte úplnou pravdu, že vystudovat obor a pak se věnovat něčemu jinému je zbytečné a náročné. Je to stále lepší než skončit jen s dokončenou základní školou. Taky nikdo neříká, že není šance trefit se do oboru, který vás bavit začne. A není taky pravda, že dotyčný, který si není schopen zjistit kdo mu může pomoci s výběrem nemá vlohy pro studium. Tohle se mi zdá na někoho, kdo má zkušenosti jako moc velký předsudek. Taky si myslím, že názory laiků mohou taky pomoci. Mi pedagogicko-psychologické poradenství v tomto hledisku moc nepomohlo. Za to laikové, kteří mě znají osobně ví mnohdy lépe co mě baví nebo zajímá.

A není už vůbec pravda, že každý člověk by měl vědět v čem má vlohy. Mnohdy své vlohy objevíme v pozdějším věku. Někdy vůbec. Kromě toho můžu mít klidně zájmy pro něco s čím se neuplatním nebo na to školy nejsou. Má-li někdo nadání na kreslení ale nevezmou jej na uměleckou školy. Měl by podle vás zůstat s dokončenou základní školou a být na úřadě práce? Nebo raději risknout jinou školu, která jej nemusí sice bavit, za to má ale jak se říká „papír v ruce“, když školu dokončí.

Nehrajte si zase na přemoudřelou. Je mi jasně, že máte spoustu zkušeností, ale nemůžete zase rozumět každému a všechny házet do jednoho pytle nebo radit jen z toho, co je dle vás „správné“. Mnohdy ty správné věci vůbec nepomůžou. Třeba vaše rada tomu děvčeti nepomohla vůbec. Tím na vás nechci nějak útočit. Jen se snažím poukázat na rozdílné pohledy na situaci.

ivzez

Palpatine,

nepodsouvejte mi, co jsem nenapsala a chcete-li někoho kritizovat, nebo na někoho útočit, najděte si k tomu někoho jiného.

Jestli jste mému názoru jenom neporozuměla (o tom se zdá svědčit Vaše reakce), přečtěte si jej prosím znovu.

Palpatine

Za prvé na vás neútočím a ani vám nic nepodsouvám. A za druhé je divné, že jste si nevšimla, že píši v mužském rodě. Tudíž jsem muž a ne žena. Ale to jsem vám psal už v minulé diskuzi. A přestaňte být agresivní pokaždé, když má pravdu taky někdo jiný. Sám jsem psal, že na vás neútočím. Takže se uklidněte. Já chci jen normálně a rozumně debatovat a argumentovat, jako dospělý člověk s jiným dospělým.

ivzez

Normální a rozumná debata vypadá jinak. (–:

Za přehlédnutí rodu se omlouvám.

Palpatine

Tak to potom nevím co je u vás rozumná a normální debata. Pokud vím tak sprostý ani agresivní nejsem. Jen říkám svůj názor stejně jako vy. 🙂