masakrac

Vyplatí se studium v zahraničí?

Zdravím všechny,

mám otázku týkající se mé budoucnosti.

Maturoval jsem v roce 2018 a hned po maturitě jsem začal pracovat. Nejprve v gastronomii, sklady, poté jsem si našel práci ve velkém nadnárodním korporátu v oboru, z kterého jsem maturoval a v mém CV nastalo zlepšení. Chtěl jsem si vyzkoušet v praxi jak vše funguje a získat cenné zkušenosti. Jsem zde první rok a po skončení smlouvy přemýšlím nad studiem v zahraničí (konkrétně Anglie). Má cenu opouštět celkem slušně placené místo a vrhnout se na studium do Anglie? Je mi 22 let a celkem bádám, proto by mě zajímal Váš názor. Díky

Nejlepší odpověď
Kepler

Rozhodně! Pokud se na to cítíš, jdi do toho. Chce to ale dobrou znalost jazyka, pokud ji nemáš, tak zapomeň. Taky bys mohl začít od píky na nějakém horším místě, naučit se jazyk, mít pořád cíl a pak už je to snažší. Sousedovic syn nic neuměl, odstěhoval se na Západ a tam začal jako portýr u hotelu. Dnes patří mezi vedení. No a samozřejmě mluví několika jazyky.

Další odpovědi
Ametyst

Určitě ano. Držím ti palce.

Frontinus

Univerzální odpověď neexistuje, hodně záleží na oboru. Na jedné straně jsou obory jako např. fyzika, které na matfyzu nebo na jaderce dostaneš ve srovnání s Velkou Británií nejen levněji (životní náklady, neplatí se školné,…), ale i ve vyšší kvalitě, přinejmenším do magisterské úrovně. Některé rozumné obory u nás existují jen jako specializace jiného oboru, takže na rozumné univerzitě v zahraničí dostaneš lepší základ čistě z důvodů lepších studijních plánů, např. neurovědy nebo kognitivní vědy. No a některé naše obory jsou tak špatné, že rozhodně má smysl studovat v zahraničí, protože u nás dostaneš jen pseudovzdělání. Například poměrně slabá je psychologie (několik dobrých lidí, ale řada vyloženě špatných), skutečnou tragédií jsou například české gender studies. Rozkolísané jsou ekonomické obory, studium v zahraničí je rozumnou alternativnou k většině našich vysokých škol s výjimkou IES FSV UK a většiny oborů na VŠE. Vzhledem k tomu, že v těchto oborech hrají velkou roli kontakty, má studium na lepší škole v zahraničí výraznou přidanou hodnotu čistě ze své podstaty. A to vede k tomu, abys popřemýšlel i o motivaci. Pokud chceš prostě takový zážitek, není to chyba prakticky nikdy, zejména pokud nepůjdeš studovat na školu, která je v žebříčcích škol hodně nízko. Pokud chceš nějakou přidanou hodnotu do CV, zvaž, zda je to skutečně přidaná hodnota, nebo zda jde jen o samoúčelný fetiš.

nyjono

Jasně, že jo.
Není to jediný dobrý a slušně placený místo. Po návratu najdeš jiný, možná i lepší.
V zahraničí získáš nové zkušenosti, rozhled a zdokonalíš se v řeči.

Michálek1245

Hele jestli si věříš, tak určitě ano. Ale na druhou stranu je potřeba vědět, co chceš studovat. Jestli to nemáš spojené s jazyky, tak bych byl opatrnější. Navíc dneska už je spousta zahraničních škol s pobočkami v České republice. Třeba studium marketingu Frýdek Místek https://humanum­.cz/frydek-mistek-cz/psychologie/ Taky jsem chtěl původně jet do Polska, ale pak jsem zjistil, že ta škola vyučuje i tady. A teda musím říct, že obrovská spokojenost. Soukromé školství je někde jinde.