Complex

Vyplatí se sbírat bitcoiny, nebo to chce mnoho hardwaru a místa s velkou dávkou nervů?

Nejlepší odpověď
anonym

„sbíráním“ máte zřejmě na mysli těžbu (nikoliv nákup že ano).
K těžbě je potřeba skutečně velmi výkonný hardware ale především efektivní hardware který na jeden GH/s zkonzumuje co nejméně elektřiny a tím rozhodně není myšlen klasický kancelářský ani herní PC ale velmi specializovaná výpočetní zařízení ASIC která mají řadově vyšší GH/s než univerzální počítače a jejich provozní náklady jsou výrazně nižší. Vstupujete ale naivními kroky do světa ve kterém ani výrobci těchto ASIC nejsou hloupí tak vám je neprodají rovnou, ale sami na nich těží zatímco vy měsíce čekáte a čekáte až vám je doručí, a když už vám je konečně doručí, je to v době kdy už se to na daném typu ASIC zařízení skoro už nevyplatí protože v síti už se vyskytují novější, výrazně rychlejší a efektivnější verze. Jinými slovy, pokud nemáte v úmyslu si uvedená ASIC zařízení sám i vyrábět, těžba bitcoinu prakticky postrádá smysl.

Jiné je to samozřejmě u mladších měn u kterých těžba ještě není extrémně náročná, ale i tam jste už velmi pravděpodobně zaspal, například litecoiny, enthereum a stovky stovky dalších prožívaly minulé roky boom těžby na GPU akcelerátorech, dnes už ale ani nejvýkonější GPU na ně nestačí a opět se přechází na ASIC jednotky.

Další odpovědi
aliendrone

A co myslíš tím „sbírat“? Na chodníku je nenajdeš, víš? ;) :D
Buď je můžeš těžit (nevyplatí se, pokud nemáš extrémní štěstí) nebo kupovat/obchodovat – třeba za účelem spekulace. To druhé je značně nervy drásající záležitost. :D

Edison

Bitcoiny se dají nakupovat jako každá jiná měna. HW je potřeba na „těžbu“.

ivzez

Bitcoiny nejsou známky, nedají se sbírat.