Ev a

Jak postupovat při vyplacení hypoteky?

Dobrý večer.Prosim o radu. 25.8.2015 nam konci fixace hypoteky, nemovitost chceme prodat a hypoteku vyplatit. Zajimalo by me jakej je spravnej postup pri vyplaceni uveru aby jsme neplatili bance pokutu za predcasne splaceni. Dekuji za odpoved.

Odpovědi
gecco

Vrámci fixu můžeš splatit zbytek hypo bez sankcí…
Ale až po tomto splacení ti banka uvolní plombu na katastru – takže až po celkovém splacení můžeš s nemovitostí nějak nakládat (prodat…).
__
Pokud nemůžeš hypo splatit, dokud nemovitost neprodáš, musíš s bankou jednat a podmínky si domluvit – v tom ti takto nikdo jinej neporadí (a velmi pravděpodobně se snakcím – poplatkům… – nevyhneš)…

ReHu

Před koncem fixace zajděte do banky a oznamte, že chcete zbytek částky doplatit.
Sepíšete, doplatíte, pak nemovitost uvolní a vy ji můžete prodat.
Je to podobné, jako při refinancování a přechodu k jiné bance. Jen s tím rozdílem, že budete platit vy a ne ta druhá banka.

Slecna 007

Jednej s bankou a oznam, že nemovitost chcete prodat. Banka vydá prohlášení, dle kterého dovoluje, aby se s nemovitostí zacházelo tak, že to povede k prodeji. Případný kupec buď převezme vaši hypotéku a vám dorovná rozdíl, anebo (to spíš) bude mít svou hypotéku a banky se dohodnou. Prodej proběhne bez sankcí. Udělala jsem to už 2× (KB a ČS), pokaždé bez průtahů a žádná sankce. Dnes docela běžný model prodeje.

Michálek1245

Nejsem si jistý, zda tomu rozumíte správně. Jestliže je tam fixace, tak to refinancování hypotéky a úvěru půjde udělat fakt jen stěží. Kromě toho bych se zaměřil na to, zda fakt máte už jistého kupce. Ideálně ve formě nějaké předkupní smlouvy s možnou pokutou za odstoupení obou stran. Abyste pak neřešili s bankou něco, co nebudete potřebovat.

Pepa25

Starší návod, ale platný (kromě převodu hypotéky – to v současné situaci minimálních úroků u nových hypoték asi není výhodné vůbec pro nikoho):
http://www.me­sec.cz/clanky/jak-prodat-nemovitost-s-hypotekou/