dust8

Vypínač světla přestal fungovat a jde příliš lehce mačkat bez potřebné vůle. Co se v něm mohlo pokazit?

Jediná možnost je jeho úplná výměna?

Nejlepší odpověď
Funna

asi se zlomil plíšek v „kolébce“…je třeba vyměnit strojek vypínače, nebo celý vypínač…záleží na typu a stáří tvého spínače, ale dnes se dělají univerzlní „vnitřky“ (to je ta část co spíná), takže možná nebudeš muset kupovat celý vypínač, ale ten vnitřek (strojek)…

cochee nemá uplně pravdu, např. strojek od našeho největšího výrobce se dělá a také prodává samostatně…
https://mojee­lektro.cz/tan­go-pristroje/16620-pristroj-vypinac-c1-abb-3559-a01345.html?gclid=­Cj0KCQiAxfzvBRCZA­RIsAGA7YMzlS6s0VYN_Vn­oBR1wzXJ-Vl4CiaZDW16xt7Do­YcNoaD3TU2ib3zU­QaAiQvEALw_wcB

Další odpovědi
elkon

Vyměnit, co jiného. Vypínače se neopravují.

cukrar

Pružinka asi praskla, vyměnit za jiný.

Edison

Kromě Cocheeho maj kucí pravdu. Pozor, není vypínač jako vypínač. Pokud se v tom nevyznáš, svěř výměnu někomu, kdo tomu rozumí.

cochee

Každý vypínač světla se skládá z vnějších plastových dílů – krabičky, rámečku, tlačítka – a z vlastního vypínače, který je uvnitř plastů většinou jednoduchým způsobem uchycen. Tento vypínač, je-li pokažen, by se dal jednoduchým způsobem vyměnit, ale žádný výrobce jej nenabízí jako náhradní díl. Jediný způsob je, že tentýž typ vypínače se nám v minulosti pokazil jiným způsobem – třeba praskl rámeček nebo tlačítko – a vnitřek vypínače jsme si schovali do šuplíku. Jinak vnitřní vypínač se již neopravuje, díly v něm jsou nýtovány apod. a závada je většinou ta, že praskl některý z kovových dílů, který je mechanicky namáhán ohybem, ten se samozřejmě nahradit nedá.
Dopl.: Edison, OK, tak ABB náhradní strojek nabízí. A dál? Pohledem na web, který odkázala Funna, zjistíme, že žádný jiný výrobce kromě ABB strojky nenabízí. A kompatibilní nejsou kvůli způsobu uchycení a kvůli vzdálenosti nebo rovněž uchycení strojku k tlačítku. Kompatibilní nejsou mnohdy ani strojky ABB, třeba do Classicu se strojek Tango nedá dát.

Jiří Bohumil

Praskl pružinový kontakt ve spínači. Nutno vyměnit celý spínač. Pozor na typ, hlavně s ohledem na umístění a instalační krabici pod ním. Pokud bude na krabici ve zdi, není problém, ale pozor v případě osazení na „panelové“ krabici na povrchu, s ohledem na krycí rámeček, případně na hloubku přístroje.

Edison

Bohumile, i podpovrchové krabice existují MĚLKÉ!! Takže vždy pozor na to. Proto jsem psal, že pokud se v tom nevyzná, je potřeba to svěřit odborníkovi.