kanus

„Vypadlé“ TV programy. Jak postupovat dál, když máme nový sset-top-box a anténa je připravena na nový příjem?

Došlo k vypadnutí některých tv programů, opětovné naladění k ničemu. Společná anténa, připravená na nové digi vysílání. V jiné místnosti již nová tv s příjmem T2 a tam všechny programy fungují. Tv jsme přenesli.. zkusili vyladit, a nic, koupili jsme tedy stb, ale ani ten ztracené programy nevyhledal.
Pro upřesnění otázky: Nová tv s příjmem T2 plně funguje, stará tv s novým, a ano správným, stb naladí jen část programů. Nechápu v čem je problém.

Odpovědi
Edison

Umístění TV ani STB nemá vliv. Před koupí STB to chtělo ověřit, jestli TV podporuje DVB-T2, jestli nedošlo k výpadku na vysílači, případně přesunutí streamu na jiný vysílač. Rovněž prověřit harmonogram vypínání DVB-T. Více v linku, případně google.

Zdroj: https://dvb-t2.cz/terminy-ukonceni-vysilani-dvb-t/

Kazatel

Nový set top box naladte u antény kde vám funguje i televize a poté jej naladěný přeneste do vedlejší místnosti. Pokud nebide signál dostatečný, bude problém v kabeláži.

@mosoj nevím kde jste přišel na to, že by samotné HEVC265 mělo na nastavení společné antény jakýkoli vliv.

mosoj

Typická otázka novodobého člověka a ten si musí na všechno sjednávat řemeslníka!!
Hodně uvedených údajú, ale k ničemu. Není uvedeno zda v obou pokojích je stejný zdroj TV signálu nebo ne. Jedno je jisté. V Praze došlo k definitivnímu vypnutí jednoho multiplexu! se signálem DVBT 1 . Vypadá to že společná? anténa není košer nastavená ( zřejmě se to dělalo dříve a jaksi se zapomnělo na kodek HEVC265!!!). Hlavně že si za to odborníci nechali dobře zaplatit! To co funguje jsou ještě nevypnuté multiplexy DVBT1. K vypnutí všech 4 mutiplexů dojde , sice postupně, ale rychle.

Hlada

Problém bude v nízké citlivosti stb nebo nízké úrovni signálu v STA.
Zkus z TV opsat frekvence nebo kanály a ty pak ručně naladit na stb. Jestli bude mít signál nízkou úroveň, pomůže reklamace STA, případně předzesilovač.

kanus

Tak dík za sepsutí… není nad aroganci od odborníků. Nevím kolik znáte ženských staršího věku, jenž si hravě poradí s technikou, nedej bože vám ihned sdělí všechny informace, protože přeci je to má napadnout.
Zdroj je stejný pro obě tv. Zkusili jsme i tv prohodit. Nová nemá problém, stará se stb jo. Sousedům programy fungují.

mosoj

Ale, ale. koukám jak ti ostatní radí. Hlavně že ti to pomůže. Jestliže nová Tv hraje a stará ne, tak ten STB DVBT2 HEVC 265!! neumí. O tom jestli STB umí HEVC 265 také nevidím ani zmínku!!!

anonym

prosímtě neříkej tomu „HEVC 265“ strašně to tahá za oči, je to buď jenom HEVC (high efficiency video coding, což je takové vyloženě jen marketingové označení) nebo H.265 což je exaktní technické označení. Kočkopes „HEVC 265“ neznamená nic 🙂 Pokud mají TV s podporou DVB-T2 tak VELMI PRAVDEPODOBNE tento kodek umí, to byl jen velmi kratky casovy usek kdy se tu prodavaly zarizeni ktere sice umely DVB-T2 nikoliv vsak tento kodek (to už je dávno pryč a bylo to tu v době kdy málo který uživatel na DVB-T2 vůbec pomyslel) … tohle tedy nebude pravděpodobná příčina problému tak jako tak.

mosoj

Tak ono je to jedno jak tomu já říkám. Paní to nepomůže. Nicméně paní píše, že nová Tv hraje, takže kodek H265 umí. Jde o ten STB, ten ho zřejmě neumí! Osobně jsem na DVB T2 myslel cca před necelými 4 roky. Když jsem kupoval novou televizi. Bezpodmínečně jsem chtěl tu, která uměla DVB T2. Byl jsem sice podavačům k smíchu, ale sehnal jsem ji. Bohužel je mně k ničemu a budu kupovat novou!! Ono totiž o zavedení kodeku H265 se rozhodlo relativně nedávno, dávno po tom co se rozhodlo o DVB T2. Typicky české, že! Takže jsem na tom podobně jako paní.
Zřejmě byly na trhu také STB i bez tohoto kodeku, nebo třeba s H 264 (Rakousko).
No kdyby si paní půjčila od souseda ten který funguje, hned by věděla na čem je.

Kazatel: Máš asi kabel , nebo internet. Nicméně kdyby nebyl tento podělanej kodek, šlo by to i u STA bez STB. Ono to tedy jde, ale předělání je drahé málo která bytová jednotka si to nechává předělat tak aby nemuseli mít STB.

Kazatel

Hledáš v tom přílišnou vědu. Vysílací pásmo si představ jako silnici o určité šířce a jízdních pruzích, po které jezdí auta.
Ta silnice je desítky let (zjednodušeně) více méně stejná, to jestli v jednotlivých pruzích jezdí náklaďáky s nezabaleným zbožím, nebo v různém balení různě stlačených balíkú je takřka jedno. Problém STA (společné televizní antény) je, že na to, abys sloučil signály z víci vysílačů, musíš selektivně vybrat určité jízdní pruhy z jednoho směru (vysílače) a dalších směrů (vysílačů), no a sloučit je zase na jednu silnici co vede k účastnické zásuvce. Může to chtít i změnu antény, přetočení, atd. Případně ještě můžeš tyto pruhy přehodit, nicméně pořád platí, že to co tam běhá po cestě je (velmi zjednodušeně) jedno. Tedy něco jako označení anténa na DVB-T je marketingový podvod.

Nicméně ten problém s televizí co popisuješ mám identický, model z roku 2013 komprimaci kodeku 265 nepodporuje :( byť byl DVB-T2 ready. Pokud by TV výkonově stačil, pomohla by peostá aktualizace firmware, ovšem proč by to výrobce dělal, že..

Kazatel

No jen dodám, že v tomto případě je to sice nepravděpodobné, nicméně tu fičuru nepodporovaly modely roku 2013, což zas tak dávno není a nemít jiný zdroj signálu, musel jsem to teď řešit.

anonym

tvůj zjevný závěr že H v onom H.265 znamená HEVC je chybný, je to jen náhoda. To H vychází z kategorie audiovisual/mul­timedia standardizační organizace ITU a s marketingovým značením HEVC nemá nic společného to bylo v případě předchozí verze (H.264 marketingově propagované jako MPEG-4 AVC a budoucí H.266 má mít marketingovou zkratku MPEG-4 FVC) nedělejme v tom tedy zbytečně větší guláš, než v tom je 🙂

kanus

Nějak to nechápu s tím ověřením tv. Jsem laik, což je určitě zřejmé. Kdyby snad tv podporovala T2 tak nepotřebuju stb, ne?

mosoj

Správně, ale i ten STB musí umět DVBT 2 a kodek HEVC 265!!!!! a to evidentně neumí.
Kazatel. Nebylo by lepší jít kázat někam jinam. Běžné řešení bylo, že v STA je signál DVBT 1 i analog. Takže uživatelé nemuseli při přechodu na DVB T1 měnit televize. Toto jde i u DVBT2, ale díky pozdějšímu výmyslu kodeku 265 se toto řešení silně prodražilo a tak se to běžně u STA zatím téměř nedělá! A vůbec kazateli, ty víš co oni mají v STA za signál. Lze pouze ze sporých informací dedukovat.

anonym

mosoj, jde o to, že předpokládáš, že mají podporu DVB-T2 ale ne podporu HEVC což je teoreticky možné, ale extrémně nepravděpodobné. Zbytečně je v tom ještě víc koupeš místo abys našel pravděpodobnější příčinu problému.

anonym

také do toho úplně zbytečně montuješ digital->analog převod na sta který v tomto případě zjevně nehraje žádnou roli, protože tazatel jasně deklaroval že má jeden televizor s podporou DVB-T2 a na starém settopboxu měl podporu DVB-T1 takže je jasné že i kdyby tam tento převod do UHF měli, jednoduše jej nevyužíval.

mosoj

Pánové STB pro DVB T1 potřebovaly pouze analogové televize, které neměly digitální tuner, Takže konverze na analog byla nutná. Tak to bylo i u STA!!! Tak jak je to s tou hloupostí.

Kazatel

Kdyby hloupost nadnášela… kodek265 nic na STA neprodraží, demodulace signálu probíhá až na úrovni zákazníka, kdyby se neměnily vysílací frekvence, tak by se na STA nemuselo měnit vůbec nic.

mosoj

Jo a kazateli, kolik si myslíš že tam je kabelů? Všechno jde po jednom drátu a stínění. To je, co?

mosoj

Takže kdyby měl být vadný napáječ, tak nepůjde nic.