Kryšpín

Dnes je v Česku „vynikající život, kdy je ohroženo jenom 13 % obyvatel chudobou.“ Jak to bylo dříve?

Dle statistiky je Německo, Rakousko a další státy daleko více obyvatelstva ohroženo chudobou.
Je tady pamětník, který si vzpomene, kolik procent obyvatel Československa při přechodu ze socialismu do komunismu ukončené v roce 1989 bylo ohroženo chudobou? Snažím se to googlovat, ale nemohu se trefit.

Nejlepší odpověď
led

Chudoba za socializmu oficiálne nejestvovala, pretože každý práceschopný
Ale boli aj ľudia, ktorí mali hlboko podpriemerné príjmy zo zamestnania.
Pri prechode zo socializmu do ranného kapitalizmu sa zopakovala situácia z čias začiatkov normalizácie a mnohí práceschopní ľudia sa ocitli z politických dôvodov na dlažbe a museli si hľadať nové zamestnanie. Percentuálne vám to neviem zodpovedať, ale možno by ste niečo našli na stránkach Paměť národa, Post Bellum (Lidé se ptají), ale nakoľko sú dôveryhodné, si netrúfam hodnotiť.

Prechod zo socializmu do komunizmu nebol dodnes v žiadnom štáte na svete dokončený.

Další odpovědi
da ny

I Vy jeden Kryšpíne… 😁
Přechod od socialismu do komunismu jsem nezažila (nikdy se nekonal) a zřejmě se ho ani nedočkám (nyní žijeme opět v kapitalismu, jako moje praprarodiče a babi s dědou do r. 1948).
Po 2. světové válce byla bída a hlad všude. Padesátá léta byla složitá.
Mladí s nadšením pracovali v míru a budovali svou vlast (všichni v Evropě).

Chudoba zmizelai, všichni měli právo a povinnost pracovat. Lidé měli na poplatky spojené s bydlením dostatek prostředků. Byty byly státní, podnikové a družstevní (splátky – anuita kolem 100 Kč byla rozložena do 30 – 40 let).
Stát podporoval stavbu rodinných domků. Výhodné novomanželské půjčky (i pro samoživitelky) 30, později 50 tisíc. Zařídil se celý byt (např. 1+2 včetně koberců, záclon i nádobí)
Hlad a bídu nikdo neměl..

Drap

Musíš definovat chudobu tehdy a dnes. Podle dnešního hodnocení bylo 0% chudoby.

Kepler

V socialistickém státě oficiálně chudoba vůbec neexistovala. Každý musel pracovat (říkalo se tomu právo na práci) a každý byl odměňován podle jeho potřeb a zásluh. Všichni si byli rovni. Samozřejmě, někteří byli záslužnější a rovnější. Proto se chudoba rovnoměrně rozprostřela mezi všechny pracující a každý dostal zaplaceno stejně, ať už byl pracant, nebo houpal nohama na židli. Nejcennější byl stranický blb, neangažovaný odborník byl póvl. Podle toho taky vše dopadlo.

anonym

problém bude vtom že většina lidí v česku se nechalo nachytat na kuponovou privatizaci a asi x% na ni vydělalo a někteří na ní prodělali kalhoty … VIKTOR KOŽENÝ Z BAHAM by mohl vyprávět jak se to dělá udělat z lidi bílé koně.. německo a rakousko má výhodu že není rozkradeno a rozprodáno ale zase mají multikulti styl a ohlodavače kteří likvidují evropskej kulturní styl života…takže chudobou ohroženo bude asi za socialismu 1%

dubraro

Za socialismu se tento údaj nesledoval, oficiálně chudoba neexistovala. Chudí lidé samozřejmě byli, ale dostat se do stavu, aby člověk neměl co jíst, nebylo snadné. Nebylo možné nadělat si nesplatitelné dluhy. Nebylo možné vidět na ulici bezdomovce nebo žebráka. Ne, že by neexistovali, ale pokud se takový objevil, sebrali ho a zavřeli do vězení nebo do blázince, takže nakonec střechu nad hlavou a co jíst měl.