Vymění v bance poškozenou bankovku rozstříhanou na 10 kousků?

Ppokud je k vymeneni poskozene bankovky potreba minimalne 90% bankovky, slo by vzit 10 bankovek stejne hodnoty, z kazde ustrihnout 10% (ale pokazde jinou cast), nechat si tech 10 bankovek vymenit a dale zbylych 10 kousku vymenit za bankovku jedenactou?

Nejlepší odpověď
Ella

tady to máte:
§ 7
(1) Náhradu za necelé bankovky a za celé bankovky složené z více než dvou částí
poskytují Česká národní banka a banky provádějící pokladní operace podle velikosti plochy
poškozené bankovky. Jestliže je k vyměření náhrady předložena bankovka nebo její zbytek, které jsou složeny z více částí, jsou jako celek posuzovány pouze tehdy, nejsou-li pochybnosti
o tom, že jednotlivé části k sobě patří, například podle série a pořadového čísla, podle tvaru v
místech roztržení; v pochybnostech se každá předkládaná část posuzuje samostatně.

(2) Velikost plochy bankovek se určuje podle mřížek, které rozdělují plochu bankovky
stejným počtem svislých i vodorovných linek na 100 stejně velkých políček. Do plochy
zbytku bankovky se započítávají políčka, která jsou zbytkem bankovky zakryta více než z
poloviny.

(3) Náhrada se poskytuje ve výši:

  1. nominální hodnoty bankovky, jestliže je celá nebo její předložený zbytek je větší než tři

čtvrtiny původní plochy bankovky,

  1. jedné poloviny nominální hodnoty bankovky, činí-li předložený zbytek polovinu až tři

čtvrtiny původní plochy bankovky,

  1. jedné čtvrtiny nominální hodnoty bankovky, činí-li předložený zbytek nejméně čtvrtinu a

méně než polovinu původní plochy bankovky.

(4) Za zbytek bankovky menší než čtvrtina původní plochy se náhrada neposkytuje.

Zdroj: http://www.cnb­.cz/miranda2/ex­port/sites/www­.cnb.cz/cs/le­gislativa/emi­se_penez/downlo­ad/vyhl_37_1994­.pdf

Další odpovědi
MacChill

Mslím že kdyby jsi tam přišel s bankovkou roztříhanou na 10 kousků, poslali by tě do… háje

cukrar

zdůvodníte bance logické poškození?
zkuste to, ale s amlou bankovkou. To přeci nemůže projít......

elektrikář

Tohle už tu mnohokrát zkoušeli lidé před vámi. Banka ma mřížku, na keré se zjistí kolik bankovky schází.Teď jsem viděl"střadatele" který bankovky čtvrtil aby je neutratil Dostal asi rok nepodmíněne za poškozování oběživa.