Dr. Darko

Vymění mi popálenou bankovku v bance?

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě j jen po posouzení ČNB.

"České bankovky:

Mezi nestandardně poškozené bankovky, za které může náhradu poskytnout pouze Česká národní banka, patří bankovka:

ohořelá nebo zetlelá
obarvená či odbarvená natolik, že jsou pochybnosti o její pravosti či platnosti
poškozená hygienicky závadným materiálem,
poškozena tak, že není možné ověřit její pravost,
poškozená nástražným zařízením na ochranu proti krádeži. Žádost mohou atd.

Zeptejte se v ČSOB, která spolupracuje s ĆNB. „Poškozené české bankovky a mince vyměňují obchodní banky a Česká národní banka v souladu se zákonem č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí (pdf, 215 kB)“.

https://www.cnb­.cz/cs/o_cnb/zi­votni-situace/vymena-poskozenych-penez/

Nevím, zda už jsou ve všech bankách zrušené pokladny. Peníze se vybírají i ukládají pomocí bankomatů.

Zjišťovala jsem v ČSOB. V našem městě jsou všechny banky bez pokladny, tudíž poškozené bankovky nemohou vyměnit. Buď je poslat přímo do ČNB, nebo zajít do „větší pobočky“, v níž jsou hotovostní pokladny. Pokladník bankovku vymění, pokud není třeba posouzení ČNB.

Další odpovědi
Pepa25

V běžné bance ne, ohořelá bankovna je nestandarně poškozenám kterou by v bance zadrželi bez náhrady. Přímo v ČNB je možné žádat o náhradu, pokud bankovka byla poškozená * při živelní pohromě, * obětem při spáchání trestného činu nebo při pokusu o spáchání trestného činu, * nešťastnou náhodou, * způsobem, kterého si příjemce nemusel nebo nemohl povšimnout, např. s ohledem na jeho zdravotní postižení.
Viz odkaz

Zdroj: https://www.cnb­.cz/cs/bankov­ky-a-mince/bankovky/ban­kovky-opotrebene-obehem-bezne-poskozene-a-nestandardne-poskozene-bankovky/

Drap

Musíš se zeptat přímo v bance. Pokud je bankovka celá a pouze poškozená tak ano.

NoFear

Záleží, jak moc popálenou bankovku. Ale měli by. Poškozené peníze se v bance normálně nahrazují. Leda, že by nešlo poznat ani to, jestli vůbec byla pravá. Pak by ji neyměnili.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

annas: formulace, že ČSOB zastupuje ČNB je nepřesná. Jsou dva režimy: buď výměnu provede jakákoliv banka, které má pokladny, nebo jen ČNB.

annas

V odkazu je uvedené,

„Poškozené české bankovky a mince vyměňují obchodní banky a Česká národní banka v souladu se zákonem č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí (pdf, 215).“

Takže ostatní banky už peníze nevymění. .

annas

Nemáte pravdu.

„Poškozené české bankovky a mince vyměňují obchodní banky a Česká národní banka v souladu se zákonem č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí (pdf, 215).“

Přece jsem napsala, ať se zeptá v OB, kde mu poradí, zda je možné bankovku vyměnit, jak je moc ohořelá.

Citovala jsem se, neuvádí se, že každá banka vymění.

Pepa25

Obchodní banky je obecný pojem pro všechny banky mimo ČNB Viz http://www.gym­nazium1.milev­sko.cz/dokumen­ty/ekf1/kb/kb­.html). ČSOB (Československá obchodní banka) je název jedné konkrétní obchodní banky,

annas

Pepa25,

omlouvám se, Zmátl mě pojem OB, zafixovala jsem si jen ČSOB.

Zeptám se v pondělí v bance, jak je to s výměnou, protože ani v jedné bance nemají pokladnu.

Pepa25

Pro laiky to je asi matoucí, mohli tam napsat „vyměňují banky a ČNB“ ale tak by to zase vypadalo, že ČNB není banka 🙂. Té věté „ani v jedné bance nemají pokladnu“ nerozumím. Obvykle má každá bankovní pobočka pokladnu (hotovostní přepážku), uváděl jsem to proto, že některé banky na některých pobočkách pokladnu nemají a hotovostní operace neprovádějí (pokud vím, tak např. Komerční banka). Ale to je spíš výjimka.

annas

Pepa25,

pokladní přepážky byly zrušeny, zřejmě v menších městech. U nás jsou 3 banky, Peníze se vkládají pomocí bankomatu, stejně jako vybírají. Ani jedna nemá pokladnu.

Když v bance pokladna neexistuje, tak nevím, kdo by vyměnil bankovky. Banky plní jen poradenskou činnost.

Zřejmě ve větších městech, pokladny zůstávají. Třeba drobné z obchodu, pokud jich má obchodník hodně, musí zavést do banky ve velkém okresním městě, kde pokladny existují.

Tato změna funguje už od roku 2019. Proto jsem si zřídila poštovní účet, důchod si vybírám na poště.

Něco zde
https://zpravy­.aktualne.cz/fi­nance/pracovnik-na-pobocce-banky-bude-vzacnost-bankovni-domy-stale/r~96e5d78­22bae11e9a66a0cc­47ab5f122/

Pepa25

Díky, jsem opět chytřejší, nevěděl jsem, že rušení pokladen se tak rozšířilo. Jinak účet na poště je dobrá volba, má ho i moje máma.

Mc Merkurion

… česká spořitelna nic nezrušila, alespoň vo vím …

annas

Možná u vás ke zrušení ještě nedošlo. Já vím, co je u nás.

Pobočky banky Česká spořitelna – např. zde

"Od 1. července 2020 pobočka v provozu bez pokladny – hotovost můžete vybírat z pobočkového bankomatu, který je dostupný 24 hodin denně. Pokladna je k dispozici v pobočce Pelhřimov. Děkujeme za pochopení.

Zdroj: https://www.ban­ky.cz/banky/ces­ka-sporitelna/po­bocky/?ref=co­py

Mc Merkurion

… což potvrzuje, že nezrušila ÚPLNĚ pokladny … ona i pošta ruší a omezzuje pobočky

annas

Jak jsem napsala, někde jsou zrušené, jinde ne. Ale jak to bude dál, uvidíme.

Včera jsem byla v KB, místo u bývalých pokladen uzavřené, , jen v jiném prostoru dvě poradkyně,

Mc Merkurion

… nelze kontaktovat …
… jen doplnění vohledně těch pokladen: "„V tuto chvíli funguje zhruba 60 z 500 našich poboček pouze v bezhotovostním režimu. Je možné, že do roka by mohla v bezhotovostním režimu fungovat každá druhá z našich poboček,“ říká mluvčí.
Zdroj: https://www.pe­nize.cz/bezne-ucty/417313-banky-po-viru-kb-zavre-petinu-pobocek-pokladny-cs-v-ohrozeni " … snad to najdete …

Mc Merkurion

… asi takto: dycky bude nějaká pokladna otevřená, kdyby měla bejt jen jedna jediná v republice …
… jinak nevim, na pobočce jsem už nebyl roky a hotový peníze krom do některých automatů na parkovišti a na kafe nepoužívám … vím, že pobočky rušej …

annas

Mc Merkurion,

pobočky bank, zlůstávají, ale ruší hotovostní pokladny, Pokud bych se chtěla zbavit drobných, teoreticky bych u nás ani v jedné bance neuspěla, musela bych jež 20 nebo na opačnou stranu 25 km. Nejde o výběr peněz, ale vkládání. Jenže drobné nejde uložit ani vybrat. Zatím se používají v obchodě.

Ale bez pokladny není možné vyměnit poškozenou bankovku.

I kdyby byla jedna v republice, tak nebudete řešit vzdálenost? Nejde o vy

Mc Merkurion

… jak píšu výše: to že fungují v bezhotovostním styku znamená, že jsou bez pokladny … drobný si schovávám do automatů, souhlasim, že bez pokladny nelze vyměnit poškozenou bankovku, jenže, jestliže platim kartou, nemám šanci bankovku poškodit …
-
… ten odkaz nebyl na potvrzení mých slov, ale jako varování, až zrušej další, bude cesta k pokladně celodenním výletem, takže buďte ráda za těch 20 km, do roka bude hůř …

annas

Už jsem se domluvili. .-))

Pepa25

Jen doplním, že třeba propálenou bankovku by kterákoliv banka normálně vyměnila https://www.cnb­.cz/cs/bankov­ky-a-mince/bankovky/ban­kovky-opotrebene-obehem-bezne-poskozene-a-nestandardne-poskozene-bankovky/bankovka-proderavela-jinak-nez-urednim-znehodnocenim-cnb-nebo-propalena/
Takže fakt záleží, jak poškození vypadá …