emko50254gg

Výměna sporáku, jak zapojit kabely do svorkovnice?

Zdravím vás,
odešla mi trouba a tak jsem koupil jinej starší sporák.
Starý je zapojený ve svorkovnici viz přiložené foto.
Má tam vlastně černý kabel, hnědý, tmavě zelený, modrý a zelenožlutý.
A sporák, co chci připojit má ale černý, hnědý, znova černý, modrý a zelenožlutý.
Černý, hnědý, tmavě zelený by měli být fáze. Záleží na pořadí připojení fází ke svorkovnici ve zdi?
Připojil bych čenej na černej, hnědej na hnědej, další černej na šedej (ze zdi je šedý a je na něho připojený tedka tmavě zeleny) a zbytek modrej na modrej, zlutej na zlutej.
Měřák nemám.

Děkuji vám.

_______________
Tak to nakonec zapojil elektrikář, dal tam naky koncovky na to. Díky.

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud považuješ zelený za fázi, od toho a nech si to za drahé peníze udělat.
Nevyráběj si doma elektrické křeslo. To mohou jen emeričané.

Další odpovědi
Edison

Ano, nové barevné značení fází. V zásadě je nutné dodržet Z-Ž a M. U sporáku na fázových nezáleží. Ten údajně zelenej je spíš šedozelenej, měl by být šedý

orwell

Taky bych se klonil k názoru přitáhnout k tomu raději elektrikáře, i když tohle není žádná věda. Přece jen bys měl mít doma aspoň fázovou zkoušečku (stačí doutnavková za cca 50Kč, lépe „vadasku“ za pár stovek) a nejen kvůli sporáku. Občas se přihodí i jiné věci, např. potřebuješ zjistit, jestli ti jde do nějaké zásuvky napětí či nikoliv, nebo výměna vypínače, montáž světla,… Vyplatí se, když se v něčem hrabeš, přesvědčit se (i po vypnunutí), zda opravdu nejsou vodiče pod napětím. Je to pořád lepší, než dostat přes pazoury.
Další věc je, jak to má ten starší koupený sporák zapojeno na svorkovnici uvnitř a k ní se dostaneš po sejmutí zadního krytu. Nikdy nevíš, jaký borec to kdysi zapojoval, když se nejedná o nový spotřebič. Nejdůležitější je zapojit správně vodič v přívodním kabelu sporáku označený zelenožlutou barevnou kombinací na stejně označený v krabičce ve zdi. To je ta levá svislá svorkovnice na tvém obrázku. Další vodič v kabelu s modrou barvou izolace je třeba připojit na levou dolní šikmou svorkovnici (viz obrázek) ke stejně označenému vodiči. Zbývající tři vodiče v kabelu (2× černý + hnědý) jsou fázové a je třeba připojit je ke zbývajícím svorkovnicím v krabičce. Je celkem jedno v jakém pořadí. Mohlo by se pouze stát, že při nevhodném pořadí pak při zapnutí např. trouby nebo grilu s vysokým příkonem ti vypadne jistič přetížené fáze, pokud na ní jsou připojené nějaké další spotřebiče v baráku, např. akumulační el. ohřívač vody zapínaný HDO. Proto se vyplatí přemýšlet (tedy už dříve) a rozdělit jednotlivé obvody v rozváděči tak, aby jednotlivé fáze byly pokud možno souměrně zatížené.
To, co jsem napsal o připojení přívodního kabelu ke sporáku platí pouze v případě, že druhý konec kabelu je připojen správně i na vnitřní svorkovnici sporáku. Patrně bude, ale raději bych to zkontroloval, nebo nechal zkontrolovat.
Tam je nejdůležitější, aby vodič se žlutozelenou barvou izolace byl připojen ke kostře sporáku, tj. na svorku (šroubek) označený „stromečkem“, resp. stromečkem v kroužku.
Barvy čistě žlutá a tmavě zelená, které zmiňuješ v textu pod otázkou, by se tam ale neměly vyskytovat.

Jiří Bohumil

Pokud nechceš, aby Ti „odešla“ i manželka (na věčnost) zavolej si odborníka – odpovědného elektrikáře.
Pokud koukám do té krabice na fotce, tak i původní zapojení sporáku je špatně. Ta krabice mi nepřipadá jako originál přívod pro připojení sporáku.
Je v ní „smyčkováno“, takže jde o nějaký okruh pro více vývodů 3×400V +N+PE. A provedený vodiči CYKY max. 5× 2,5 mm2.
A ke sporáku by měl být samostatný přívod, spíše CKY 5×4 mm2 a před sporákem t.zv. „sporáková přípojka“- 3 fáz.vypinač.
A vlastní sporák by měl být pak zapojen spíše kabelem – „šňůrou“ CGSG 5×4 a tak, že mají být napojeny samostatně 3 x fáze (hnědé a černé vodiče) 1 x „pracovní nula“ (modrý) a 1 x ochranný vodič „nula“ (žlutozelený).
Což nebylo ani u staršího sporáku provedeno a tím to bylo v rozporu s bezpečným připojením.
A „slaněné“ vodiče musí být, před připojením pod šroubky a do svorkovnic, ukončeny lisovacími koncovkami a nesmí být zapojovány pod šroubky pouze smotaná lanka. Rovněž nebylo provedeno.
A na svorkovnici sporáku NESMÍ být pracovní a ochranná nula propojeny (což asi u starého bylo, jinak by nefungoval).
Ale neber to jako návod, jak to provést, ale opravdu si na to pozvi odborníka.
Toto je jenom informace k pochopení.
Připojovat el.zařízení smí pouze odborník s předepsanou kvalifikací dle vyhl.50/78 Sb.
A mé osobní varování (moto), které neodborníkům vždy přikládám:
„Elektřina nezraňuje, ta "pouze“ zabíjí!!!"

elkon

Zavolej si elektrikáře, na dálku ti bezpečně nikdo neporadí, protože nikdo nevidí ani staré zapojení (tak krabice nic neznamená), ani nové. Nikdo nevidí starý, ani nový sporák. Možností různých zapojení je dost. Také, zda je to na 400, nebo 230V. Kabel tam mohl dát kdokoli, jestli jsou správně barvy vodičů je pak další věc, jejich zapojení na druhé straně také. Rozhodující je co je na štítcích.

Dochy

Opravdu radši elektrikáře. Vypadá to trochu podezřele, ať to někdo zkušený zkontroluje.

Edison

Pánové, pánové… Ukažte mi NEprlůmyslový sporák na 3×400!! 😁 To jste mě fak pobavili… 😁

Edison

Bohumile, napsal jsi pěknej blábol. Ale postupně:

  1. Nikde není napsáno, že by na sporákový okruh nemoho být připojeno ještě něco, typicky třeba digestoř.
  2. Nikde není napsáno, že by tam měl být 4mm kabel. To je dáno předřazeným jištěním a neviděl jsem sporák jištěný víc než 16A, spíše se jistí 10A.
  3. Předřazená „sporáková kombinace“ je předepsána pouze pokud je jištění provedeno třemi samostatnými jističi, nikoli třífázovým jističem. To proto, aby když vypadne jistič jedné fáze bylo možno odpojit vypínačem celý sporák. Pokud je ovšem předřazen 3f jistič, tak ten vypadne celý a sporák odpojí celý. Obdobně pokud je potřeba jej vypnout, lze to bez sporákové kombinace bezpečně provést vypnutím 3f jisitče. Samostatné jištění 3×1f ovšem význam má, aby když odejde půl sporáku zbytek mohl fungovat, zde je ovšem sporáková kombinace NUTNOSTÍ.
  4. Ochranný vodič NIKDY nenazývej NULOU! Je to ochranný PE!! Nula je PRACOVNÍ vodič N!!!
  5. Nevím, jak jsi příšel na to, že modrý ze sporáku není zapojen. Já pod ten kabel nevidím a tam jsou ještě dva šroubky.
  6. Jediný, cos napsal správně, jsou ty zakončovací dutinky.
  7. Nevím, jak jsi přišel na to, že na sporáku jsou spojeny N a PE (zřejmě dle bodu 4.) Ale pochybuji, že by tohle někdo někdy provedl.

df

proč si nezavoláš elektrikáře, když tomu nerozumíš?