Lucieeee

Výměna pneu letní/zimní

Udělejte mi v tom, prosím, někdo pořádek, jak je to s výměnou pneu z letních na zimní a naopak? Kdy musím vyměnit? Je nějaká přesně stanovená lhůta, kdy musím mít zimní pneu?

Děkuji moc za info.
Doplňuji:
Mě tam právě zmátlo to „za předpokladu“. Takže i kdyby v tom období bylo pořád 15 nad nulou, tak jsou ty zimní pneu prostě povinné a do konce března je musíš mít, ok? Můžu je přezout nejdřív 1. dubna, rozumím správně?

Nejlepší odpověď
brillant

V období od 1.listopadu do 31.března mají všechna motorová vozidla užívající pozemní komunikace (tedy silnice všech tříd) povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, a to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace nastane v době provozu vozidla na komunikacích.

Zdroj: http://www.uplnez­neni.cz/clanky/e­xistuje-povinnost-prezout-na-zimni-pneumatiky-v-sezone-2012-2013/

Další odpovědi
anonym

Ne, rozumíš nesprávně! V plném znění od brillant je jasně uvedeno jen za sněhu, ledu a námrazy, či před spadem. sněhu během dojetí do cíle. Výklad uvádí při teplotě nižší, než +4°C.
Pokud by bylo celou zimu sucho a nad +4°C, lze jezdit na letních, aniž by došlo k přestupku.
Dle výkladu zákona by tedy neměla policie uplatňovat sankce v případě, že v tomto období bude například jasné počasí a 15 stupňů nad nulou.
(Drap, jako obvykle si vykládá zákony diletantsky po svém, čímž soustavně mate poctivé tazatele).

gepik

od prvního listopadu do dubna zimní. Pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. Čili pokud je 15 nad nulou, těžko bude na cestě led a můžeš v klidu jezdit na letních i dřív.

Funna

pokud bude v zimě pořád +15, tak si vesele jezdi na letních..praktický příklad…máš auto jen s letními gumami..je sice 2.ledna, ale je +5°C, rosničky hlásí, že bude svítit slunce a ty jedeš jen 5km (třeba do marketu) a do hodiny jsi zpátky…takže klidně sedneš do auta s letními gumami a v klidu, bez toho, že bys porušovala zákon jedeš…jenže…je tu takové malé jenže…vzhledem k tomu, že zimní se doporučují už od poklesu na +6°C, a ty bys ses na téhle své cestě (i když jsi teoreticky neporušila zákon) srazila s jiným autem a to mělo zimní pneu bude na to (díky tomu, že letní pneu v chladném počasí nemají tak dokonalé vlastnosti jako zimní gumy) pohlíženo, jako na přitěžující okolnost (a pojišťovna za to okamžitě strhává body)…takže když to vezmem kolem a kolem, tenhle zákon je opět nedomyšlený, jako většina našich zákonů…i když v místě, odkud vyjíždíš není ani vločka, ty ujedeš pár desítek výškových metrů může být ledová silnice…nejidál­nější je prostě mít od minimálně od 1.11 do 31.3 zimní gumy a máš po problému…

Drap

od prvního listopadu do dubna zimní.