punker

Jaká jsou pravidla pro výměnu muže s ženou na mateřské „dovolené“?

Prosím o radu: máme 8mi měsíčního potomka a z ekonomických důvodů chce jít manželka do práce (vydělává víc jak já). Musí mě můj zaměstnavatel uvolnit okamžitě? Nebo jaké jsou pravidla? Díky za odp.

Odpovědi
gecco

Nejde o mateřsko, ale rodičovskou dovolenou.
😉
´Přehození´ z jednoho rodiče na druhého lze na ÚP (ideálně, pokud tam zajdete spolu).
Pokud jde o „okamžité uvolnění“ – jedná se o předem známou důležitou osobní překážku v práci a měl bys o ní zaměstnavatele informovat včas (není stanovena lhůta – ale osobně bych zaměstnavatele nepřiváděl ´do úzkých´).

ivzez

Jednoduchá: Mateřskou dovolenou (28 týdnů) může čerpat pouze matka.
Pokud by o dítě měl už v tomto období (nejdříve však od začátku 7. týdne
po porodu) pečovat otec, musí zaměstnavatele požádat o rodičovskou
dovolenou (RD).

Žádosti o rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen vyhovět až do tří let věku dítěte, a to i opakovaně. Doporučila bych požádat zaměstnavatele o RD
do jednoho roku dítěte a pak dále prodlužovat po 6 měsících. Pokud požádáte
o RD do tří let věku dítěte, nemusel by Vám zaměstnavatel v případě potřeby umožnit dřívejší návrat do práce.

O rodičovský příspěvek (RP) se žádá na kontaktním místě úřadu práce. Zajděte tam s manželkou společně a na místě vše s úřednicí sepište. Oba si vezměte občanky a nezapomeňte rodný list dítěte.

Po nástupu na RD a převedení RP na Vás byste měl do 8 kalendářních
dnů nahlásit změnu na „svou“ zdravotní pojišťovnu.
(Úřady si sice mají informace předávat, ale radši na to nespoléhejte.)