Avatar uživatele
punker

Jaká jsou pravidla pro výměnu muže s ženou na mateřské „dovolené“?

Prosím o radu: máme 8mi měsíčního potomka a z ekonomických důvodů chce jít manželka do práce (vydělává víc jak já). Musí mě můj zaměstnavatel uvolnit okamžitě? Nebo jaké jsou pravidla? Díky za odp.

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? marci1, gecco, zzzlatokopka před 3321 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Nejde o mateřsko, ale rodičovskou dovolenou.
😉
´Přehození´ z jednoho rodiče na druhého lze na ÚP (ideálně, pokud tam zajdete spolu).
Pokud jde o „okamžité uvolnění“ – jedná se o předem známou důležitou osobní překážku v práci a měl bys o ní zaměstnavatele informovat včas (není stanovena lhůta – ale osobně bych zaměstnavatele nepřiváděl ´do úzkých´).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

Jednoduchá: Mateřskou dovolenou (28 týdnů) může čerpat pouze matka.
Pokud by o dítě měl už v tomto období (nejdříve však od začátku 7. týdne
po porodu) pečovat otec, musí zaměstnavatele požádat o rodičovskou
dovolenou (RD).

Žádosti o rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen vyhovět až do tří let věku dítěte, a to i opakovaně. Doporučila bych požádat zaměstnavatele o RD
do jednoho roku dítěte a pak dále prodlužovat po 6 měsících. Pokud požádáte
o RD do tří let věku dítěte, nemusel by Vám zaměstnavatel v případě potřeby umožnit dřívejší návrat do práce.

O rodičovský příspěvek (RP) se žádá na kontaktním místě úřadu práce. Zajděte tam s manželkou společně a na místě vše s úřednicí sepište. Oba si vezměte občanky a nezapomeňte rodný list dítěte.

Po nástupu na RD a převedení RP na Vás byste měl do 8 kalendářních
dnů nahlásit změnu na „svou“ zdravotní pojišťovnu.
(Úřady si sice mají informace předávat, ale radši na to nespoléhejte.)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek