Výměna kamen WAW v nájemním bytě u majitelky

Dobrý večer.Prosím o radu, která se týká výměny kamen Waw v nájemním bytě u majitelky.Na základě vypracovaného vyřazovacího posudku na stará kamna Waw nám pí majitelka zakoupila nová kamna-její majetek, ale chce po nás zaplatit celou PC, a to po 300,–Kč měsíčně. No, nepřipadá mne to logické když kamna jsou součástí vybavení bytu a jsou její, tak proč bychom jí je měli platit v plné výši?Děkuji za radu s pozdravem Dana

Odpovědi
standa

VÝMĚNA (nikoli oprava) zařízení pro vytápění bytu, mezi které patří nesporně i vámi zmiňované ´wafky´, musí být prováděna v režii pronajímatele… srovnej s ustanovením § 5/3 nařízení vlády č. 258/1995 Sb. (viz zdroj) které vymezuje povinnosti nájemce při drobných opravách. Je zřejmé, že ve vašem případě se nejedná o opravu, ale kompletní výměnu již nefunkčního zařízení na vytápění…, tedy nikoli vaše povinnost, ale povinnost pronajímatele.

Je k úvaze, zda pronajímatel nemůže argumentovat, že výměnu zařízení musel udělat proto, že jste se jako nájemce nevěnoval pravidelné údržbě, která měla být ve vaší režii.

Rovněž je k úvaze, zda pronajímatel nebude mít jiný důvod jak vám nájemné zvýšit o 300 Kč…, vše je tedy o dohodě.

Ale platí, že náklady spojené s výměnou nefunkčních wafek musí nést pronajímatel.

Zdroj: http://www.za­konycr.cz/sez­namy/258-1995-sb-narizeni-vlady-kterym-se-provadi-obcansky-zakonik.html