Avatar uživatele
Zlatý

Vymaže televize časem nářečí a přízvuk lidí z různých oblastí celýho státu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nářečí jsou dnes na ústupu a pozvolna mizí. V TV se objevují minimálně, snad jen v přímém přenosu. Souvisí to s odchodem mladých lidí z venkova do měst, přístupem ke vzdělání, možností cestování, vlivem médii, ekonomickými podmínkami atd.. Tím se stírají rozdíly, které existují v mluvě obyvatel různých částí země.

Spíš než přízvuk (ten je v češtině daný, ale odlišuje se v některých nářečích), bych uvedla výslovnost. Ta zřejmě nevymizí. Totiž liší se moravská a česká výslovnost (často nevědomky) některými zvláštnostmi ve výslovnosti hlásek, které se neprojeví v pravopise. Tím se stává, že moravský řečník může při spisovném projevu mluvit češtinou mluvnicky i hláskoslovně bezvadnou,, ale přece podle znění jeho slov každý pozná Moravana. Přesto nelze moravskou výslovnost považovat za nesprávnou a českou za vzornou jen kvůli tomu, že se určitý jazykový jev vyslovuje jinak, třeba s jinou intonací.

Uvádí se, že typické zabarvení jazyka je brněnské a pražské.

Berme to tak, že čeština je spisovný jazyk pro celou republiku, všichni ji rozumějí, i když existují rozdíly mezi "moravskou a českou" češtinu. Nemluvím o nářečích a obecné češtině. Jde spíš o tom, aby se v hromadných sdělovacích prostředcích, ve školách apod. mluvilo spisovně (pokud nejde např. o rozhovory apod.).

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Určitě ne


Avatar uživatele
Zlatý

Nářečí či přízvuk se vyvíjí/zaniká již celé generace a kupodivu - i bez televize, takže televize to neovlivní ))


Avatar uživatele
Bronzový

Nářečí vznikají izolací jednotlivých skupin obyvatelstva. V současné době dochází k procesu přesně opačnému. Mobilita stoupá, lidé se stále více stěhují. Jedni do měst, druzí z měst utíkají, vznikají manželství mezi lidmi z různých oblastí. Tím se nářeční rozdíly stírají a rozhlas, televize ale i filmy, literatura apod. k tomu přispívají. Co z původního nářečí přežije ve formě nového jazyka záleží na počtu mluvčích daného nářečí, ale i společenském vlivu lokality a významných jednotlivců. Zdá se, že regionální dialekty budou zanikat a přežijí toliko v pohádkách, zatímco v praxi převládne hovorovová čeština, na jejíž podobu budou mít největší vliv nářečí středočeské a ostravské. Otázka je, jaký vliv na tento vývoj budou mít zastánci tzv. spisovné češtiny.
Ale pozor - stejný princip platí i pro jazyky jako takové. Globalizace postupuje a čeština nemá zrovna mnoho mluvčích ani není významným mezinárodním jazykem. Možná, že se za čas rozpustí v nějaké "angločínštině" ...


Avatar uživatele
Bronzový

Ne, spíš k tomu za nějakou (asi dost dlouhou) dobu dojde vlivem migrace obyvatelstva.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.