veruniki

vymazani otce z rodneho listu

Neni jejim otcem neznam toho cloveka videla jsem ho jen jednou pri zapsani do rodneho listu za penize jelikoz jsem byla ve financni tisni.

Nejlepší odpověď
standa

Hmm, pokud dítěti je víc jak půlroku, tak budete mít dost velké problémy, jak zmiňovaného ´výmazu´ dosáhnout, NEBOŤ…

…bez větších průtahů lze popření otcovství provést do půl roku od narození dítěte, tehdy se obrátí na soud a prokážou-li
testy DNA,že otcem není,je z matriky jeho jméno vymazáno.

Jakmile je ale půlroční termín promeškán,musí být tzv. POŽÁDÁNO O ZBAVENÍ OTCOVSTVÍ, a to na Nejvyšší státní zastupitelství. To však podle zákona o rodině chrání dítě.

Předtím musí dát státní zastupitel souhlas soudnímu řízení.To se však většinou nestane.Zdůvodněním pak je,že zrušení otcovství není v zájmu dítěte (názor matky není důležitý). Pro stát je jméno otce uvedené v rodném listě důležitější,než kdyby dítě zůstalo bez ´táty´.

V podstatě platí,že je lepší jakýkoliv otec,byť nepravý,který na dítě platí a případně se i o dítě stará,než žádný.

V praxi tak ke změně otcovství dochází až v okamžiku,kdy je známý skutečný biologický otec,který se buď k dítěti přihlásil,nebo podstoupil dobrovolně test.

Takže tak…

Další odpovědi
anonym

Jestli tomu dobre rozumim ,tak tan muz prevzal na sebe zodpovednost otcovstvi.Tak proc by mel byt vymazan z listu?