zjentek

vyložíte mi níže popsanou lidovou zkušenost po vašem?:

kdo neumí, ten učí.

Nejlepší odpověď
annas

Vlastní zkušenosti… .

Nemyslím si, že by všichni čeští učitelé byli špatní, ale anii všichni dobří.Jsou mezi nimi vynikající pedagogové a odborníci, ale jsou i učitelé podprůměrní. Většinu tvoří „slušný průměr“, Tak jako jsou podprůměrní pracovníci v jiných profesích – od popeláře po lékaře. Každá profese má svou „chásku“ a svou elitu.

Karel Čapek tvrdil, že vzdělání je to, co nám zůstane, když zapomeneme všechno, co jsme se ve škole naučili. Vzdělání je jakási mnohem vyšší kvalita osvojení nových informací. A proto se domnívám, že taková výuka je nad síly některých absolventů učitelství. Ne všichni učitelé jsou schopni poskytnout svým žákům „čapkovské“ vzdělání.. Svědčí o tom i časté dotazy žáků a studentů, a to nejen na Odpovědích.

Je pravda, že k výkonu učitelského povolání nestačí jen vzdělání, ale učitel musí mít i jiné vlastností – např. být morální, zodpovědný, relativně spravedlivý atd. Nejde totiž jen o vzdělávací proces, ale i výchovný.

Být učitelem je nejen povolání, ale především poslání. Jenže to některým pedagogům chybí. Mnozí se vymlouvají i na nízké finanční ohodnocení….

Ale zkuste se postavit před studenty, kteří netouží po vědění, ale jen hodinu výuky nějak přežít .. Někteří žáci mají špatnou pověst. Jejich jméno se často objevuje v poznámkovém sešitku učitele – vyjadřování – vulgární slova i sexuální narážky, alkohol, kouření, drogy, pozdní docházka do školy … Další problém – rodiče, nezájem o třídní schůzky a spolupráci se školou … Je toho mnohem a mnohem víc.. vždy je vinen učitel …

Učitelské povolání je znevažované, mnozí jedinci vyčítají učitelům volno .. ale neuvědomují si, že se učitel připravit, musí se soustředit, i když má své problémy, je nutné je hodit za hlavu a věnovat se studentům, nemluvím o psychické zátěží … Málokdo z kritiků by si troufal postavit se před katedru …

Takže slova, která jste uvedl, nejsou na 100 % pravdivá.

Další odpovědi
arygnoc

mať vedomosti je jedna vec.
i fyzik vie, ako funguje zatĺkanie klinca do steny, ale to neznamená, že to vie prakticky.
je to zostručnená myšlienka, ktorá má znieť asi

kdo neumí (znalosti uplatnit v praxi), ten (je) učí (druhé).

inak sa mi páči idea marci1, asi to tak nejako bude (kto nevie uplatniť znalosti v praxi a ani ich niekoho naučiť, ten to riadi – pekná myšlienka).

marci1

George Bernard Show: Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí. Někdo prostě musí učit a učitelé jsou vzdělaní lidé, musím se jich zastat. Spíše jde o nadsázku. Ještě by se také mohlo říci : Kdo neumí učit, ten to řídí !

Děda Louda

Jako byses ptal na výklad lidové moudrosti: až se ucho utrhne.

mosoj

Tak já nevím ! Já znám toto : Kdo umí umí, kdo neumí čumí !

Co se týká učitelů znám hodně chytrých učitelů. Těch špatných je minimum.

huxa

co je na tom k nepochopení? prostě když neumíš matiku, běž ji učit.

zjentek

louda: no táák, kam se poděl tvůj ironický humor? Učils?

Děda Louda

Věz, že ne, ale přesto vím, že sám do ní padá.