annas

„Vykrádáme-li jednoho autora, je to plagiát. Vykrádáme-li jich mnoho, je to studie opřená o prameny.“

Slova J. Tuwima, jedno z nejvýznamnějších polských básniků meziválečného období. Používá slovní hříčky, porozumět mu je prý velmi těžké.

Jak vy rozumíte jeho slovům?

K vložení otázky mě inspriovala otázka led o plagiátu a plagiátorství.

Nejlepší odpověď
Tata

Pokud okrádete jenu osobu jste zloděj, pokud systematicky okrádáte stovky osob, jedná se o legální podnikaní. Tak tento citát cítím já. V meziválečné době, kdy ještě tento systém podnikání nebyl ještě tak rozšířen, mohl být tento citát většině lidí nepochopitelný. Dnes je tento systém podnikání tak rozšířený, že ho třeba jen teoreticky zná každý, přesto se dostat na kobylku těmto rádobypodikatelům není jednoduché. Stejně tak to platí například u dizertečních prací. Pokud celou práci vyloženě neošlehnete se vším všudy, ale použijete citací a argumentů někoho jiného, upravíte výrazy a formulace tak aby nebala porušena podstata myšlenky, můžete po kosmetické úpravě ošlehnout třeba dvacet dizertačních prácí. Atd.atd. příkladů jsou spousty, ale vždy je to podvod.